Katar-Bahreyn Arası 40 km lik Deniz Geçişi’nin Yapımı Başlıyor..

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp
Mimar Kentbilimci

DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

1.2 milyar USD harcanarak Suudi Arabistan ile Bahreyn Adası arasında 1986 da tamamlanan
Kral Fahd Deniz Geçişi’nden sonra Katar-Bahreyn arasında 3 milyar USD bütçeli deniz geçişinin inşaatına başlanıyor. Böylece Suudi Arabistan’ın doğu kıyısındaki Dhahran kentinden başlayarak Bahreyn üzerinden Basra Körfezi sularında 65 km uzunluğunda toplam 4.2 milyar USD maliyetli bir Deniz Viyadüğü tamamlanmış olacak.

transmar-alp.jpg

Çoğunuz hatırlayacak, Bendenizde İstanbul’umuzun ulaşım sorununu kuzeyden 3. bir köprü yerine Boğaziçi’nin güzelliklerine, yeşiline, suyuna zarar vermeden rahatlatmak üzere güneyden, Marmara Denizi üzerinden 5 milyar USD bütçeli 50 km uzunluğunda TRANSMAR : ‘Pendik-Yeşilköy Oto-Ray Yüzer Viyadük’ Transit By-pass Deniz Geçişi projemi defalarca duyurmuştum.

Bu yazımı Istanbul Yüzer Geçiş Projemi anlamayanlar, anlayamayanlar veya anlamak istemeyenler için kaleme aldım.
Katar Yarımadası-Bahreyn Adası arasındaki 40 km lik deniz viyadüğü 2011 yılında tamamlandığında Dünyanın en uzun deniz geçişi olacak ve İstanbul ile Umman Sultanlığı’nın başkenti Muskat kenti arasında planlanan demiryolu projesinin de önemli bir ayağını oluşturacak. Projenin etüdlerini benim projemi de incelemiş olan Danimarkalı COWİ şirketi hazırladı. 35 m genişliğindeki deniz viyadüğü gidiş geliş 2 şer şeritli olacak, her yönde birer emniyet şeridi bulunacak. Halen karadan 5 saat süren Bahreyn-Katar yolculuğu köprünün trafiğe açılmasıyla 30 dakikaya düşecek. Halen en uzun deniz geçişi ünvanını elinde bulunduran Çin deki 36 km lik Hangzhou Körfez Geçişi de tacını böylece kaybetmiş olacak.

s-arabistan-bahreyn-katar.jpg

Başbakan Boğaziçi’ne kuzeyden 3. Köprü’nün ihalesini muhtemel tepkiler endişesiyle seçimler sonrasına erteledi. Ve ne acıdır ki İstanbul’a Başkan seçimi Istanbul’u toparlayacak proje dosyalarına değil yolsuzluk dosyalarına endekslendi.
Istanbul’umuzu çölleşme trendine teslim etmeye ramak kala birileri ortaya çıkıp Tayyip Bey’i ikna edebilse. Yoksa İstanbul için geri dönüşümüz olamayacak.

king_fahd_causeway_sarabia-bahrain.png

Bu arada, benim 50 km lik Yüzer Viadük Projemin bir eksiği olduğunu kabul ediyorum. Deniz üzerinden gittiği için TRANSMAR rant alanları oluşturamayacak…!!!
Buda işin nüktesi.
Ancak bir gerçek var ki o da beğenmediğimiz Araplar kadar vizyonumuzun olmadığı…

mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir