Ankara 13. İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) planlarını hukuka aykırı buldu.
TMMOB Mimarlar Odası tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Söz konusu kararla Ankara ve Ankaralılar kazanmış oldu. Son yıllarda çıkartılan yeni yasalarla Ankara”nın tarihi kent merkezleri, sanayi alanları, yeşil alanları dahil olmak üzere tüm alanlarında toplumsal ve mekansal dönüşüm yaşanıyor. Mahkeme, açtığımız dava sonucunda ‘hukuka aykırılık’ kararı almasaydı, AOÇ arazileri ve doğal sit alanları da imara açılmış olacaktı” denildi.

Alınan karar gereğinde AOÇ’nin hukuka uygun bir biçimde planlanması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Mevcut alanda planlama çalışmaları tamamlanmadan AOÇ üzerinde yeni ihale çalışmalarının başlaması kamuoyunda şüpheyle karşılanıyor. Bugüne kadar çeşitli idari tasarruflar ve yasal düzenlemelerle giderek küçülen AOÇ arazisinin bir kez daha rant konusu olması endişe nedeni. Mahkemenin planları iptal etme gerekçeleri değerlendirilmeden ve sonuçları yeni hazırlanacak plana yansıtılmadan AOÇ üzerinde tasarrufta bulunulamaz.” Açıklamada, AOÇ’nin, kentin tarımsal, kültürel değerlerini, ekolojik ve toplumsal zorunluluklarını göz önünde bulundurarak planlanması ve toplumun hizmetine sunulması gerektiği vurgulandı.

İptal gerekçeleri

Mahkemenin iptal gerekçelerinden bazıları ise şöyle: AOÇ alanının korunması gerekli sit sınırları davanın konusu planlarda dikkate alınmadı. Planlarda tarımsal faaliyetler kısıtlandı, çok küçük bir alana sıkıştırıldı.

Alan, kültür ve doğal varlık niteliğiyle korunmuyor. Planlarda gösterilen, hayvanat bahçesi, olimpiyat oyunları alanı ve spor parkı AOÇ”nin tarihi, kültürel ve doğal sürekliliğini sağlamasının önünde engel teşkil ediyor. Yüksek hızlı trafiğe elveren planlama yaklaşımı AOÇ”nin sonunu getirecek. AOÇ planları nesnel değil ve AOÇ’nin kültür ürünü olduğu gerçeğini göz ardı ediyor. Ayrıca planlar yeni bir kültür yaratma arayışının devamı olacak nitelikte bir planlama yaklaşımı sergilemiyor.

Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha

Tüketİcİ Hakları Derneği (THD), Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri hakkında görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. THD Genel Başkanı Turhan Çakar, yaptığı açıklamada, “Gökçek ile ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri, plansız ve keyfi davranışlarda bulunmuş, görevlerini kötüye kullanarak gerek kamuyu gerekse Ankara halkını ve tüketicileri maddi ve manevi zarara uğratmışlardır” dedi. Ankaralılardan toplanan doğalgaz bedellerinin BOTAŞ’a ödenmediğini, bu paranın kanuna aykırı olmasına rağmen yol yapımı, köprülü kavşak, yaya geçidi gibi alanlarda harcandığına işaret eden Çakar, “EGO’nun BOTAŞ’a olan ana borcu 677 milyon YTL. Öte yandan, Ankara Büyükşehir Belediyesi”nin toplam borcu temmuz 2008 itibariyle 4 milyar 382 YTL, vadesi geçmiş borçlarının toplamı ise 2 milyar YTL’yi geçti. Bunun 250 milyon YTL’si ASKİ’ye, 1 milyar YTL’si ise EGO’ya ait” dedi.

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir