Antalya’da Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destekli bilim merkezi kurulacak. Duyurusunu Antalya Valisi Alaaddin Yüksel’in yaptığı merkezde halka açık teleskop, küçük astronomi cihazları, müze, kafeterya ve satış yerinin dışında planetorieum (gökyüzü sineması) olması da düşünülüyor.
İl Koordinasyon Kurulu’nun 2008 yılı içindeki ikinci toplantı Milli Eğitim Müdürlüğü’nün konferans salonunda gerçekleştirildi. Kurula Antalya Valisi Alaaddin Yüksel başkanlık etti. 2008 yılının ilk altı ayında gerçekleştirilen yatırımları anlatan Vali Yüksel, yılsonuna kadar yapılması planlananları da anlattı. Vali Yüksel’in bu yıl içinde sonuçlandırılmasına çalışılacağını anlattığı projeler arasında Antalya’ya Bilim Merkezi kazandırılması da yer aldı. Kısa bir süre önce Ankara’da TÜBİTAK binasında kendisinin de aralarında yer aldığı 11 il valisi ile bir toplantı gerçekleştirildiğini anlatan Yüksel, “Antalya’da TÜBİTAK destekli Bilim Merkezi kuracağız.” açıklamasında bulundu. Yurt dışında hemen her Avrupa ülkesinde ve ABD’de bulunmasına rağmen Türkiye’de eksikliği hissedilen Bilim Merkezi için en uygun ilin Antalya olduğunu belirten Vali Alaaddin Yüksel, “Antalya’da bilim ve teknolojiyi toplumla buluşturan, ziyaretçilerini denemeye ve keşfetmeye teşvik eden, bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde yücelten bir yapı kuracağız . Yurt dışına çıkanlar bilir. Kent meydanlarında bilim merkezleri var. Çocuklar, öğrenciler, insanlar gidiyor çok özel yapıların içinde bilim ve teknoloji alanlarını geziyor. Antalya’ya bu yakışır” diye konuştu.

Cumhuriyet döneminin en önemli işlerinden

Konu hakkında TÜBİTAK’la yürütülen görüşmelerin hızlandırılacağını ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ile de mutabakat sağlanarak, “Antalya’ya cumhuriyet döneminin en önemli işlerinden bir tanesini kazandıracaklarını” ifade eden Yüksel şöyle konuştu: “Ankara’da çok detaylı tanıtım yapıldı. Avrupa’da hemen hemen önemli bütün şehirlerin merkezlerinde var. Bunun çalışabilmesi için 12 ay açık tutulması gerekiyor. Çok sayıda insanın ziyaret etmesi gerekiyor. Okullardan gelenlerin yanı sıra yabancılara da açılması gerekiyor. Avrupa bazı merkezlerde yapılıp çalıştırılamadığından bahsettiler. Türkiye’de bilim merkezi kurulabilmesi için gerekli şartlara uyabilen nadir şehirlerden bir tanesinin Antalya olduğunu söylediler. Önümüzdeki günlerde çalışmaları hızlandıracağız. Kentin önemli yerlerinde birkaç yer için arkadaşlarla konuştuk”

Toplantıda TÜBİTAK adına bir sunum yapan Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Zeki Eker de hazırladıkları dosyayı kısa bir süre önce Vali Alaaddin Yüksel’e takdim ettiklerini kaydederek, “Bilim merkezleri teknokent gibi üniversitelerin içire ya da şehrin en merkezi yerlerine kuruluyor. İçinde bilimi sevdirici, dünyanın dönmesi ile ilgili sarkaçlar, oyuncaklar yer alıyor. Bu merkezler gençlerin, öğrencilerin oraya gidip bazı bilimsel deneyleri hem oyunmuş gibi hem de öğretici tarzda, hatta daha da üst düzeyde anlatıldığı, bilimin sevdirildiği daha görsel anlatıldığı yerlerdir. Bizim istediğimiz Antalya’da bir de planetorium kurulması. Bu merkezin Antalya’ya çok yakıştığını ve bunun için hazırlık yapmamız gerektiğini belirtiyorum” şeklinde konuştu.
TÜBİTAK bir süredir Türkiye’de bilim merkezleri kurulması için Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından proje destek çağrısında bulunuyor. Son olarak TÜBİTAK’ta, mart ayı içinde konu ile ilgili Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın da katıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Valilerin, belediye ve sanayi ticaret odalarının başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nüket Yetiş bu iş için en uygun yerin büyük şehirler olduğunu söylemişti.

İçinde “Gökyüzü Sineması” olacak
Antalya’ya kurulacak olan bilim merkezinin bünyesinde Gökyüzü Sineması olarak da bilinin bir planetorium’un da yer alması arzu ediliyor. Büyük bir kubbesi olan planetoriumlarda bir projektör vasıtası ile gökyüzündeki ay ve yıldızlar izlenebiliyor. Üç boyutlu ve 360 derecelik açıya sahip projektörle atomun içi bile izlettirilebiliyor. Milyonlarca sene içerisinde gerçekleşmiş gök olayları planetoriumlarda birkaç dakika içerisinde anlatabiliyor. Türkiye’de sadece İstanbul’da Deniz Harp okulu bünyesinde eğitim amacıyla kullanılan bir planetorium olduğu biliniyor.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir