Sağlık Bakanlığı, Ankara’da 18 Aralık 2008 tarihinde Sıhhıye’deki istasyonun partikül ölçüm cihazında bir arıza olduğunu ve sonuçların bir saat önceki değerlere göre çok yüksek olarak hatalı rapor edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ankara’nın hava kalite kontrolünün 1970 yılından bu yana Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı tarafından yarı otomatik cihazlarla yapıldığı belirtildi. Başkentin hava kalite kontrol ağının 2004-2006 yılları arasında yürütülen Avrupa Birliği projesiyle yenilendiği ve iki yıldır deneme amaçlı çalıştırılan sistemin henüz kesin kabulünün yapılmadığı bildirildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Tüm elektronik sistemlerde olabileceği gibi, bu sistemde de zaman zaman arızalar olabilmekte, bu arızalar garanti kapsamı içerisinde, üstlenici firma tarafından en kısa sürede giderilmeye çalışılmaktadır. 18 Aralık 2008’de Sıhhıye’deki istasyonun partikül ölçüm cihazının pompa sisteminde bir arıza olmuş ve sonuçlar bir saat önceki değerlere göre çok yüksek olarak hatalı rapor edilmiştir. Durum, teknik ekip tarafından fark edilerek sorunun giderilmesi için ilgili firma haberdar edilmiş ve firma tarafından pompanın değiştirilmesi için sipariş verilmiştir.

Bakanlığımızca yapılan faaliyetler tüm açıklığı ile kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Hava kalitesi ölçüm raporları da sistemin özelliğinden ve yazılım programı gereği ham veriler, online olarak Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nın web sayfasına aktarılmaktadır. Ölçüm değerleri daha sonra hava kalite kontrol laboratuvarı personeli tarafından doğrulanmakta ve onaylanmış ölçüm olarak kayda geçmektedir.”

Açıklamada, 18 Aralık 2008’de online olarak yayımlanan bu ham verilerin, bir gün önceki verilere dahi karıştırılmadan ve doğruluğu araştırılmadan basına yansıtıldığı ifade edilerek, bazı bilim adamlarının da konuyu yeterince araştırmadan yanlış değerlendirmelerde bulundukları bildirildi.

Sıhhiye istasyonundaki arıza giderilinceye kadar, ölçümlere ara verilmemesi için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan mobil ölçüm cihazı getirtildiği ve ölçümlere başlandığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Öte yandan şu hususun da altını çizmeliyiz ki kalitesiz kömür yakılmasına bağlı olan en önemli gösterge kükürt dioksittir. Bununla ilgili 8 istasyonda yapılan ölçümlerde Kasım 2008 ortalama değer 18 mikrogram/metreküptür. Aralık 2008 ilk 15 gün ortalaması ise 22 mikrogram/metreküptür. Bu değerler Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği’nin öngördüğü 400 değerin oldukça altındadır. Partüküler madde, motorlu taşıtlardan, yerden kalkan tozlardan, meteorolojik olaylardan, genel insan faaliyetlerinden ve evsel ısınmada kullanılan kömür gibi yakıtlardan kaynaklanmaktadır.

PM Kasım ayı 8 istasyonun ortalaması 84 mikrogram/metreküp olarak saptanmıştır. Aralık 2008 ilk 15 günlük ortalama değer ise 92 mikrogram/metreküptür. Bu değerler de Hava Kalitesinin Korunması yönetmeliğinin öngördüğü 300 mikrogram/metreküp değerinin altındadır.”

Kaynak: NTVMSNBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir