Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, Ankaralıların Kızılırmak suyu geldiğinden beri daha kalitesiz su kullandığını savundu.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Ankara’da içme ve kullanma suyu amaçlı bazı önemli barajların Mayıs ayı başından beri Kızılırmak’tan beslendiğini hatırlattı.

Toplantı masasına bir kavanoz doğal kaynak suyu koyan Çakar, başka bir kavanoza da basın mensuplarının gözü önünde musluk suyu doldurdu.

Çakar, daha sonra aynı anda iki kavanoz da elektroliz aletiyle kimyasalayrıştırma işlemi başlattı. Doğal kaynak suyunun üst kısmının çok hafif yeşil renk aldığı gözlenirken, musluk suyunun ise üst tabakasının siyah bir tortu ve yağ tabakası, alt tabakasının ise koyu yeşil renginde yosunlaştığı görüldü.

TSE 266 İnsani Tüketim Amaçlı Sular Standardı’na göre birinci sınıf bir suda klorür oranının en fazla 30 mg/litre, sülfat oranının da 25 mg/litre olması gerektiğine işaret eden Çakar, “Şu anda 2008 yılıbaşında kullandığımız sudan daha kalitesiz su kullanıyoruz. Ankaralılar Kızılırmak suyunun geldiği günden beri daha kalitesiz su tüketiyor, biz bunu hak etmiyoruz” diye konuştu.

“Kaliteli bir su arıtma sistemi…”
Bazı yetkililerin “Kızılırmak suyunu getirmeseydik de Ankaralılar susuz mu kalsaydı?” sözlerini hatırlatan Çakar, Ankara’nın su planının 30-40 yıl önce hazırlandığını ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2002 yılından itibaren Gerede suyunu getirmesi konusunda uyarıldığını, ancak belediyenin bu uyarıları dikkate almadığını ve sonunda Kızılırmak suyunun alındığını söyledi.

Ankara’nın bozulan su dengesinin tekrar düzeltilmesi için Gerede suyunu getirme çalışmalarının hemen başlatılması gerektiğini kaydeden Çakar,s öz konusu su gelene kadar da Kızılırmak suyunu arıtacak daha modern bir arıtma sisteminin getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Çakar, “Kızılırmak suyu arıtma sistemi Ankara’dan çok daha üstün olan Kırıkkale’nin arıtma sistemi tarafından bile arıtılamıyor. Dünyanın en pahalı ve kalitesiz suyunu Ankara’da içiyoruz. Ankaralı bunu haketmiyor. Bir an önce üst düzey bir arıtma sistemi getirilmeli” dedi.

Kaynak:CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir