ASKİ İvedik Arıtma Tesisleri’nde ASKİ Genel Müdürü’nün de su içtiği musluktan numune noter huzurunda alınarak, analiz için çeşitli üniversite ve kurumlara gönderildi.

İstanbul Teknik, Gazi ve Ankara üniversiteleri ile TÜBİTAK, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı ve DSİ Araştırma Bölümü’nden uzmanlar ve basın mensuplarına, ASKİ İvedik Arıtma Tesisleri gezdirilerek, bilgi verildi.

Barajlardaki suyun Ankaralıların musluklarına ulaşana kadar geçtiği teknik işlemler hakkında basın mensuplarına açıklama yapan ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Emirdoğan, İvedik Arıtma Tesisleri’nin, Ankaralıların su ihtiyacını karşılamak üzere 4 ünite olarak planlandığını söyledi. İlk ünitenin 1984, ikinci ünitenin ise 1992 yılında hizmete girdiğini anlatan Emirdoğan, her bir ünitenin kapasitesinin günlük 564 bin metreküp, tesisin toplam kapasitesinin ise günlük 1 milyon 128 bin metreküp olduğunu kaydetti.

Emirdoğan, İvedik Arıtma Tesisleri’ne, Çamlıdere ve Kurtboğazı barajlarından 2’şer, Kesikköprü Barajı’ndan da 3 olmak üzere toplam 7 hattan su geldiğini söyledi.

İvedik Arıtma Tesisleri’nde, batıdaki Kurtboğazı, Kavşakkaya, Eğrekkaya, Çamlıdere ve Akyar barajlarından alınan su ile 8 Mayıstan itibaren Kesikköprü Barajı’ndan alınan suyun harmanlandığını, havalandırıldığını ve arıtıldığını anlatan Emirdoğan, suyun işlemlerden geçirildikten sonra Ankaralıların kullanımına sunulduğunu ifade etti.

Suyu musluğa kadar takip ediyoruz
İvedik Arıtma Tesisleri’nin “konvansiyonel bir arıtma tesisi” olduğunu ve havalandırma, durultma, çöktürme ile dezenfeksiyon ünitelerinden oluştuğunu belirten Emirdoğan, tesislerden çıkan suyu, ana pompa istasyonları aracılığıyla 50 kilometre çapında, Ankaralıların kullanımına sunduklarını söyledi. Verilen suyun kalitesini sürekli kontrol ettiklerini de vurgulayan Emirdoğan, şunları kaydetti:

“Dünya ve Avrupa standartları ile Türk mevzuatlarına göre Ankara halkına su sunuyoruz. Suyumuzdan, Sağlık Bakanlığının belirlediği 660 noktadan numune alıyoruz. Günlük olarak bakteriyolojik ve kimyasal analize tabi tutuyoruz. Suyumuzu tüketicimizin musluklarına kadar takip ediyoruz. Ayrıca ihtiyaç duyulduğunda ara istasyonlarda da klorlama yapıyoruz. Ankaralıların suyun kalitesi konusunda herhangi bir tereddüte düşmesine gerek yok. Biz teknik olarak suyumuzdan eminiz, suyumuzun kalitesinden eminiz. Şu anda Ankara’ya bugün itibarıyla günlük 860 bin metreküp su veriyoruz. Bunun 500 binini batıdaki barajlardan, 360 bin metreküpünü ise Kesikköprü Barajı’ndan alıyoruz. Kesikköprü’den aldığımız su, toplam suyun yüzde 45’ine tekabül ediyor.”

“Suyumuzda olumsuzluk yoktur”
Su konusunda Türkiye’nin en yetkin kurumlarının numune alarak inceleme yapacaklarını da belirten Emirdoğan, ASKİ olarak kendilerinin de suyu günlük takip ettiklerini söyledi. “Suyumuzda herhangi bir olumsuzluk yoktur, ağır metaller yoktur. Gündemde olduğu için söylüyorum arseniği bu tesislerimizde çöktürme ve havalandırma yoluyla kesinlikle gideriyoruz” diye konuşan Emirdoğan, Ankara’ya standartlara uygun şekilde kaliteli içme suyu verdiklerini vurguladı.

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç ise bir soru üzerine, “ODTÜ Çevre Mühendisliği bölümünün numune alacağını ve sonuçları kendilerinin açıklayacağını” öğrendiğini söyledi. Kılıç, “Kurumlara güveniyoruz, istedikleri yerden numune alıp açıklasınlar” dedi.

“Bu yaz kesinlikle su kesintisi yok”
Basın mensuplarının soruları üzerine, Ankara’daki barajların doluluk oranları hakkında bilgi veren ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Emirdoğan, 7-8 aydır Çamlıdere Barajı’ndan “cazibe altından”, diğer barajlardan ise “cazibe üstünden” su aldıklarını söyledi. Barajlarda harmanlamada kullanılabilecek toplam 130 milyon metreküp civarında su bulunduğunu kaydeden Emirdoğan, Kesikköprü Barajı’nın kapasitesinin de günlük 750 bin metreküp olduğunu belirtti.

“Bu sene Ankara’da kesinlikle su sıkıntısı olmayacak” diyen Emirdoğan, yine de başkentlileri suyu tasarruflu kullanmaya davet etti. Emirdoğan, “Su, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kıt bulunuyor. Ankaralılar ‘Kesikköprü’den su geldi, artık bol harcayalım’ demesinler, tasarruf etmemizde yarar var” dedi.

Açıklamaların ardından uzmanlar ve basın mensupları, İvedik Arıtma Tesisleri’nin ünitelerini gezerek yetkililerden bilgi aldı. ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç’ın da su içtiği bir musluktan 62. Noter Başkatibi Hüseyin Bayram huzurunda numuneler alındı. Mühürlenen su numunelerinin özel istekte bulunan İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü, Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’ne gönderileceği öğrenildi. Numunelerin 3-15 gün arasında analiz edilebileceği bildirildi.

Kaynak: ntvmsnbc

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir