MHP’nin Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mansur Yavaş projelerini ilk kez Ankara Hürriyet’e anlattı. “Ankara’nın bir marka kent olacağı iddiam var” diyen Yavaş, ulaşımla ilgili ilk uygulamasının da mesai saatlerinin değiştirilmesi olacağını söyledi. Yavaş, “Örneğin resmi daireler mesaiye saat 9’da başlıyorsa, fabrikalar 8’de başlayacak, üniversiteler 8.30’da ders başı yapacak” dedi.

AKP dışında Büyükşehir Belediyesi Başkan adayları kesinleşen Ankara’yı yerel siyaset rüzgar sarmaya başladı. Büyükşehir Belediye Başkan adayını ilk açıklayan parti olan MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ilk projelerini Ankara Hürriyet’e açıkladı.

Yavaş “Bunlar sadece bir kaçı” dediği Ankara’yı hareketlendirecek projeleri ve Büyükşehir Belediyesi için çalışmalarını şöyle anlattı:

“Şu an için her şey iyi gidiyor. Halkın teveccühünü görüyorum. Bu büyük ilginin de Ankara’nın son 20-25 yılının sadece iki siyasetçiye endekslenmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. İnsanlar ’Ankara’da başka siyasetçi yetişmiyor mu?’ düşüncesinden sıkılmış durumda. Bu noktada insanların aradığı umut olacağımı düşünüyorum. Beypazarı’nda yaptığım çalışmalar en önemli referansım zaten. Bu sürede Ankara’dan 1 milyonun üzerinde insan Beypazarı’na geldi. Küçücük bir bütçeyle dünyaya kendimizi tanıtmış, marka olabilmiş, istihdam sağlamışsak bunun Ankara’da daha rahat olacağını düşünüyorum. Ankara’daki imkanlar çok daha fazla. Ancak Ankara’da yöneticiler kentin çözülmeyen sorunlarıyla uğraşmaktan kente bir vizyon koyamadılar.

Ankara’nın bir marka kent olacağı iddiam var. Ankara marka kent olduğu zaman 15-20 milyon turist gelecek. Bu da kente büyük kazanç sağlayacak kültür turizmiyle olacak. Bu ilk planda 80-100 bin kişilik bir istihdam sağlayacak. Bunun yanında konaklama kente büyük katkı sağlayacak. Ankara’da kültür turizminin gelişmesi için en önemli projemiz 81 ilin kültürünün yansıtıldığı 10-15 bin dönüm üzerinde kurulmuş bir kültür merkezi olacak. Burada tüm yörelerimizin kültürü sergilenecek. Burada da özellikle kadınlarımızı çalışmaya teşvik edeceğiz. Ankara’nın marka olması için kadın gücü potansiyelini ön planda tutacağız.

Ankara’ya yeni aks

Yıllardır İstanbul-Ankara arasında bir hızlı tren projesi yürüyor. Bunun altyapısı Ayaş’a kadar hazır. Sadece ray döşenecek. Ankara’nın yeni aksını o tarafa alıp, Kayaş-Sincan banliyo hattını da alıp yeni bir aks açılmasını sağlayacağız. Bu aks fuar alanı olacak. Bu hat OSTİM’in yanından da geçiyor. Bu bölgeyi fuar alanlarıyla donatacağız ve şehir kazanacak. Bu alanın devamındaki hazine arazilerini değerlendirip tek katlı yapılardan oluşan bir alan yaratacağız. TOKİ’nin çok katlı yapıları maalesef komşuluk ilişkilerini aile ilişkilerini öldürdü. Biz burada kuracağımız alanda bisiklet yollarını, sosyal alanları ön plana çıkaracağız ve Ankara’ya yeni bir gelişme alanı kazandıracağız.” Yardımlar kurumsallaşacak ve kimse haksız yardımdan da yardımsız kaldığından da bahsedemeyecek.”

Mesai saatlerine trafik düzenlemesi

Marka kent olabilmek için kentin nelere ihtiyacı olduğunun tespitini yapıyoruz. Öncelikle doğalgazın abone sayısının artması, ulaşımın rahat, suyun ve havanın temiz olması lazım. Bu konuda şimdiye kadar yapılan çalışmaları görüyoruz. Ankara’da sürekli ’Sen şunu yaptın, ben bunu yaptım’ tartışmaları var. Bunun kente verdiği zarar bizleri çok üzüyor. Biz hala Başkent’te ABD ve Avrupa’da 100 yıl önce getirilmiş metroyu tartışıyoruz. AB’ye giriş sürecinde hala metroyu tartışıyor olmamamız lazım. Yönetime halkımız bizi uygun gördüğü takdirde metro işini profesyonel bir ekiple hemen çözeceğiz. Ulaşımla ilgili ilk uygulamamız mesai saatlerinin değiştirilmesi için uğraşmak olacak. Örneğin resmi daireler mesaiye saat 9’da başlıyorsa, fabrikalar 8’de başlayacak, üniversiteler 8.30’da ders başı yapacak. Bunun tam değerlendirmesi UKOME ile birlikte yapacağız. Bunun Avrupa’da da uygulanan örnekleri var.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir