Ankara Sıhhiye’de duman kirliliğinde dünya rekoru kırıldı. Çevre Bakanlığı’nın online hava kalitesi izleme istasyonuna göre dün saat 11.40’ta Sıhhiye’de duman kirliliği 5070 mikrogram/metreküpe ulaştı. (Sınır değer 150-300 miligram/metreküp). Anka Ajansı Sıhhiye ve Bahçelievler’de azotoksit kirliliğinin de Dünya Sağlık Örgütü limitlerini aştığını belirtti.

Çevre Mühendisleri Odası’na göre, hava kirliliğiyle hükümetin bedava kömür dağıtımı doğrudan bağlantılı. Odanın Ankara Şube Sekreteri Heval Sarıtaş, “Ankara’da en çok kömür yardımı yapılan gecekondu semtlerinde (Mamak, Altındağ ve Demetevler) hava kirliliği Ankara’nın diğer bölgelerine oranla çok daha yoğun” dedi. Sarıtaş’a göre yardım amaçlı olarak dağıtılan kömürlerin kalorisi düşük kaçak kömür olma ihtimali de var. Sarıtaş, Ankara Sıhhıye’de önceki gece 24.00’te partikül madde oranının 2 bin 176 mikrogram/metreküp ölçüldüğünü de (sınır değer 300 mikrogram/metreküp) vurguladı.

Radikal muhabirinin Keçiören’deki Atatürk Göğüs Hastalıkları Hastanesi Acil Servisi’nde gözlemlediğine göre, çok sayıda yatak, gün içinde oksijen verilen yaşlı astım hastalarıyla doldu. Acil serviste doluluk, gidenlerin yerine yeni hastaların gelmesiyle süreklilik arzediyor.

Ankara, Muğla, Erzurum, Denizli, Manisa, Batman, Şırnak, Elazığ ve Diyarbakır’da da hava kirliliği tedirginlik yaratıyor. DHA’nın haberine göre 1 milyon nüfuslu Diyarbakır’da havada partikül madde oranı sınır değeri aştı. Uzmanlar kalp ve astım hastalarının özellikle kaloriferlerin yakıldığı sabah ve akşam saatlerinde sokağa çıkmamasını istedi. Halen kaloriferlerinin yüzde 90’ı kömürlü olan Diyarbakır’da devlet şu ana kadar 13 bin aileye 16 bin ton kömür dağıttı. Yardımların toplam 20 bin aileyi kapsayacağı belirtildi.

Batsın bu dünya TBMM’de bütçe görüşmeleri sırasında Devlet Bakanı Hayati Yazıcı “Vatan-daş neyle ısınacak para yoksa?” dedi; bu yıl 2 milyon aileye 1.7 milyon ton kömür verildiğini açıkladı. DTP’li Hasip Kaplan ise halkın makarna için birbirini boğazlar hale düştüğünü söyleyerek “Batsın bu dünya” dedi.

Kaynak: Radikal

One Comment

  1. seçim yatırımı bedava kömürler ve fahiş doğal gaz zammı birleşince eski günlere dönülmüş oldu. is pis hava kirliliği günleri gerei geldi. aynı zamanda kriz ve de insanların fakirleşmesi. sorumluları bu dönemin iktidarından başkası değildir bunların.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir