Bonn Bienali ‘heyecan verici’ tiyatro, dans, edebiyat, sinema ve müzik çalışmalarıyla bu yıl Türkiye’yi tanıtıyor. Bienal, Alman izleyiciye ‘Gelin Türkiye hakkında bildikleriniz baştan aşağı değişsin’ diye sesleniyor.

Almanya’nın eski başkenti Bonn, iki yılda bir düzenlediği geniş kapsamlı sanat etkinliği Bonn Bienali’ni bu yıl Türkiye’ye ayırdı. İlki 2006’da Hindistan’a ayrılarak gerçekleştirilen etkinlik 2008 yılında “Asya ve Avrupa’yı birleştiren efsane sulara, Boğaziçi’ne doğru bir yolculuğa çıkmaya karar verdi” ve Türkiye temalı, ‘Bosporus 2008’ başlıklı bu yılki bienal ortaya çıktı.

Bienal kapsamında bugünden başlayarak on gün boyunca yüzlerce Türk sanatçının katılacağı onlarca etkinlik düzenlenecek. Edebiyattan sinemaya ve tiyatro, dansa geniş bir alanda günümüz Türkiye sanatından başarılı çalışmaları Almanya izleyicisine sunan Bienal, özellikle son yıllarda öne çıkmaya başlayan genç sanatçı ve topluluklara dikkat çekiyor. Bienal’in sanat yönetmenleri Klaus Weise ve Steffen Kopetzky tercihlerini “Son zamanlarda özellikle Türk yazarlar dikkatleri üzerine çekerken gösteri sanatları ve güzel sanatlar alanlarında, sinema ve müzikte de keşfedilmeyi bekleyen heyecan verici birçok çalışma bulduk.” diye özetliyor. Bienal yönetimi, Türkiye’yle özellikle sanatıyla ilgili Alman toplumunun yeterli bilgisi olmadığını, bilinenlerin klişelerden ibaret olduğunu vurguluyor ve duyurularında “Gelin, Türkiye’ye dair tüm bildikleriniz en olumlu biçimde baştan aşağı değişsin!” diyerek herkesi Bonn Bienali’ne çağırıyor.

Gençler tartışacak
Bienal, Bonn’daki okullarla işbirliği yaparak gençleri Türkiye ve Avrupa konusunu tartışmaya yönlendirecek etkinlikler de yapacak.

‘Bienalle Bonn, Bosporus 2008’ başlıklı bu yılki etkinlik kentin çeşitli yerlerindeki mekanlara yayılıyor. Bienal’in tiyatro bölümünde İstanbul Devlet Tiyatroları yapımı ‘Uyarca’, ‘Yangın Duası’, Studio Oyuncuları’ndan Evridike’nin Çığlığı, Tiyatrotem’den ‘III. Riçırd Faciası’, 5. Sokak Tiyatrosu’ndan ‘Ashura’, Oyunevi’nden ‘Yalnızlıklar’ gibi oyunlar sahnelenecek. Türkiye’nin son yıllarda parlayan alanı dans alanında ise Aydın Teker’in Hars, Çıplak Ayaklar’dan Mehmet Barış’ı Seviyor, MDT’den ‘Bağımlı’, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden ‘Güldestan’ gibi gösteriler yer alacak. Bienalin konserleri ise Dolapdere Big Gang, Dj Yakuza, Taksım Trio, Sema, Dj İpek İpekçioğlu, Mercan Dede Tribal Trıo ve Replikas tarafından verilecek. Çok sayıda filmin de gösterileceği Bienal’de Türkiye edebiyatı da Zülfü Livaneli, Perihan Mağden, Hasan Ali Toptaş ve Murat Uyurkulak’ın katılacağı ‘okuma’larla, tanıtılacak. AyrıcaGülsün Kamaustafa ve Ara Güler’in de yer aldığı toplam dört sergi açılacak.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir