Danıştay 6. Dairesi, sular altında kalmasına karar verilen tarihi eserle ilgili Yüksek Koruma Kurulu kararının 2 maddesini iptal etti.

allianoi.jpgDanıştay 6. Dairesi, mille kaplanarak Yortanlı Baraj Gölü’nün suları altında kalmasına karar verilen Allianoi ile ilgili Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu’nun, Devlet Su İşleri’ne (DSİ) karar yetkisi verilmesi yönündeki ilke kararının iki maddesini iptal etti. Arkeologlar Derneği, Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı, TMMOB Mimarlar Odası, İzmir Turist Rehberleri Odası ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin açtığı dava, karara bağlandı.

Karar doğrultusunda baraj gölünde kalan tarihi yapılarla ilgili DSİ’ye karar yetkisi verilmesi iptal edilmiş oldu. Alınan kararı sevinçle karşıladıklarını belirten Allianoi Girişim Grubu Üyesi ve davanın avukatı Arif Ali Cangı, “Bu karar, DSİ’nin Allianoi’yi mille kaplamak üzere hazırladığı projeyi ve 2 Nolu Koruma Kurulu’nun bu yönde aldığı kararı hukuki açıdan geçersiz kılmıştır. Allianoi’nin mille kaplanması yönündeki kararlar iptal edilmelidir” diye konuştu.

Sevinçle karşılandı
Danıştay 6. Dairesi’nin iptal ettiği maddede, baraj gölünde kalan tarihi yapıların su altında bırakılması ya da taşınması ile ilgili DSİ’nin proje hazırlaması, Koruma Bölge Kurulu’na sunması ve kurulun karar vermesinin öngörüldüğünü belirten Cangı, Allianoi ile ilgili de bu sürecin işlediğini söyledi. DSİ 2. Bölge Müdürlüğü’nün hazırladığı proje kapsamında 2 Nolu Koruma Bölge Kurulu’nun 10 Ekim 2007’de Allianoi’nin etrafının duvarla çevrilerek mille kaplanması yönünde karar aldığını belirten Cangı, bu kararın iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.

Allianoi’nin mille kaplanmasını öngören projenin kendileri tarafından değil, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlandığını belirten DSİ 2b Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, Danıştay 6. Dairesi’nin kararının bir anlamı olmadığını öne sürdü. Kararı, Bilim Heyeti’nin aldığını kaydeden Sarıyıldız, “Biz zaten Allianoi ile ilgili proje hazırlamıyoruz. Bu nedenle kararı önemsemiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir