Aliağa’da kurulmak istenen termik santrale karşı 29 Haziran Pazar günü Gencelli Sahili’nde bir miting yapılacak. Miting saat 11.00’de başlayacak. Mitinge hazırlık çalışmaları kapsamında Aliağa Demokrasi Platformu ve EGEÇEP’in birlikte düzenlediği panelde, ENKA şirketinin Aliağa’ya kurmak istediği termik santralin zararları tartışıldı.

Panele, Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Bölümü Müdürü Prof. Ümit Erdem, Çağdaş Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu üyesi Avukat Berrin Esin Kaya, İzmir Tabip Odası ELELE Temsilcisi Dr. Oya Otyıldız, Menemen Ziraat Odası Başkanı Şeref Sofuoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Vezan Karabulut, Yeşiller Partisi eski Genel Başkan Yardımcısı Melih Ergen ve çok sayıda Aliağalı katıldı.

Ümit Erdem konuşmasında Aliağa’nın daha fazla sanayileşmeyi ve kirliliği kaldıramayacağını belirterek, “Aliağa’da ölümüne yatırımlar yapılıyor. Çevreye ve insana verdiği zararlar bir tarafa doğayı bu kadar yok etmek, ahlaki değildir” dedi. Nakil hatlarının yenilenmesiyle termik santrallere ihtiyaç kalmayacağını belirten Erdem, “En önemli nokta Aliağa’nın başka bir yükü kaldıramamasıdır” dedi.

Menemen Ziraat Odası Bakanı Şeref Sofuoğlu da kirlilik nedeniyle Menemen’de tarımın bitme noktasına geldiğini ifade ederek, “Gerekli tedbirleri alacağız, çevreye duyarlı olacağız” sözlerinin inandırıcı olmadığını söyledi. Dr. Oya Otyıldız ise termik santrallerin bacasından çıkan dumanların ve diğer zehirli atıkların insan sağlığına etkilerinden anlatarak, “Termik santraller hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği yaratıyor, radyasyon yayıyor. Ağır metaller yayarak kansere ve cilt hastalıklarına sebep oluyor” dedi.

Soru ve cevaplarla süren panelin sonunda, Aliağa ve İzmir halkının karşı çıkması durumunda santralin yapılamayacağı vurgulanarak, “Bizlerin bir an önce sokağa çıkarak sesimizi duyurmamız lazım. Bunun için 29 Haziran’da Gencelli Sahili’ndeki mitinge herkesin katılması gerekir” denildi.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir