Munzur Gözelerini Yapılaşmaya Açma Süreci Başladı

Alevilerin Kutsal Mekanlarından Munzur Gözeleri’nde yapılması planlanan Peyzaj projesi kapsamında alanda bulunan Stantlara Jandarma tarafından kapatma tebligatı gönderildi. Bu tebligat sonrası Munzur Gözeleri’nin asker ve polis tarafından ablukaya alındığı ve giriş çıkışların yasaklandığı öğrenildi. Dersimliler Projeye sonuna kadar direnecek.

Munzur Gözeleri tehdit altında. Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal mekânlarından Munzur Gözeleri için bölge halkına danışılmadan hazırlanan peyzaj projesi başlatılıyor. DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, bahsedilen peyzaj projesinin, Alevi halkının inancına saldırı olduğunu kaydetti.

Dersim’in Ovacık İlçesinde Bulunan ve Alevilerin Kutsal Mekânlarından Munzur Gözeleri İçin Bölge Halkına Danışılmadan Hazırlanan Peyzaj Projesi Başlatılıyor. 

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal mekânlardan biri olan Munzur Gözeleri için bölge halkına ve STK’lere danışılmadan hazırlanan peyzaj projesi başlıyor. Bölgeye gelen askeri araçlarca stand kuran yurttaşların standları kaldırıldı.

 

 

 

Gözelerdeki Peyzaj Projesi İçin Çalışmalar Başlayacağı İçin Polis ve Jandarma Giriş ve Çıkışları Tuttu. 

Kaymakamlık Görevlisi: Akıllı Olsun Yoksa Hapse Attırırız

 

Gözelere dün saat 18.00 sıralarında kaymakamlıktan geldiğini belirten iki kişi kurulan satış standlarını dolaşarak satıcılara ‘Yarından sonra standları açmayın, şirket tarafından gönderilen kepçeler bölgeye gelerek peyzaj projesine başlayacaktır’ ifadelerini kullandılar.

Munzur Gözeleri Düzgün Baba Nedeni İle Aleviler İçin Kutsal. 

Gözelerde bulunan Munzur Koruma Kurulu üyesi ise kişilere nereden geldiklerini sorduklarında ‘Kaymakamlıktan geliyoruz’ diye yanıt aldı. Bunun üzerine standları gezen ve kurul üyesiyle tartışan kaymakamlık yetkilileri, Koyungölü köy muhtarını arayarak, Munzur Koruma Kurulu üyesinin babasına ulaştı. Yetkililer, kurul üyesi hakkında ailesine “Akıllı dursun, ön planda durmasın, yoksa gözaltına aldırır hapishaneye attırırız” tehditlerinde bulundu.

 

 

Yaşananların ardından Munzur Gözeleri’ne bugün askeri araçlar eşliğinde gelen yetkililer, stand açan yurttaşlara kararı tebliğ ederek, standları kaldırmaya başladı.

 

Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan da Yöre Halkının Artan Tepkilerine Karşı Yazılı Açıklama Yaptı. 

 

 

 

Vali:Koruma Amaçlı Çalışmalar Yapılması Gerekmekte

Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan da yöre halkının artan tepkilerine karşı yazılı açıklama yaptı. Vali Özkan, Gözeler civarında koruma amaçlı çalışmaların yapılması gerektiği savunan Özkan’ın yaptığı açıklama şöyle: “Bunun yanı sıra Munzur Nehrinin de kirliliği giderek artacaktır. Buradan hareketle Valiliğimiz koordinesinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ve Fırat Kalkınma Ajansımızın ortak çalışmalarıyla hazırlanan çevre düzenlemesi projemiz Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca da onaylanmıştır. Söz konusu proje 8 milyon lira maliyetlidir.” diyen Vali açıklamasında tehdit savurmayı da ihmal etmedi.

 

Dersim Halkıda mı Kötü Niyetli

 

Alanda iş makinesi çalıştırılmayacağını belirten vali şunları söyledi. “Proje ile Munzur Gözelerimiz ve çevresi Tuncelimizin bir değeri olarak korunur bir alan haline gelecektir.  Tunceli Valiliğimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz koordinesinde,  söz konusu alanın sit alanı olması sebebiyle de Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun denetiminde yapılacak olan düzenleme çalışmasının web üzerinde canlı yayınlanması amacıyla ilgili birimlerimiz çalışmalarını sürdürmektedir. Dolayısıyla sosyal medya üzerinden yapılan yanlış bilgilendirmelere ve de Munzur Gözeleri gibi Tuncelimizin ve ülkemizin önemli bir değerini kendi istemleri doğrultusunda kullanma gayreti içerisinde olanların yönlendirmelerine kapılmayalım.”

 

Alevilerin Kutsal Mekanlarından Düzgün Baba Tekkesi Gözeleri de Kutsuyor.
DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, “Munzur Gözeleri Bölge Halkı Ve Alevi Kızılbaş İnancının Kutsalıdır” Diyor

“Alevi Halkının İnancına Saldırıdır”

1 MAYISTA ONLAR ÇALIŞTILAR

DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, bahsedilen peyzaj projesinin halkın ve STK’lerin katılımı olmadan, Erzurum Koruma Kurulu’nun 1. derece doğal SİT alanına ilişkin ilke kararları gözetilmeden, koruma amaçlı imar planları hükümleri dikkate alınmadan hazırlandığı ve ihale edildiğini kaydederek, “Munzur gözeleri bölge halkı ve Alevi kızılbaş inancının kutsalıdır. Bu peyzaj projesi kılıfı esasta, Alevi halkının inancına saldırıdır. Söz de düzenleme adı altın da bu alanı ticari bir işletmeye çevirmektir. Betonlaştırma ve çölleştirme amacı taşımaktadır” diye konuştu.

DEDEF Gibi Bölge Halkı da Kutsal Mekanları Gözelerde Herhangi Bir Yapılaşmaya Sonuna Kadar Karşı.

“Mücadeleden Vazgeçmeyeceğiz”

Ben, şunları kaydetti: “Bizleri ve Dersim halkını tehdit edenler aslında Munzur gözelerini sermayeye peşkeş çekmek isteyenlerdir, kutsalımıza saldıranlardır, buralardan rant devşirme peşinden koşanlardır. Federasyon üyelerimizi, dostlarımızı ve Dersim halkını tehdit ederek yıldırmaya çalışacaklarını düşünen, insana düşman, havyana düşman, doğaya düşman olanlara karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bilmelerini isteriz. Bizler Dersim Dernekleri federasyonu olarak bu tehditlere ve baskılara dün de boyun eğmedik, Çevre ve doğa mücadelesi vermekten vazgeçmedik, bugün de yarın da vazgeçmeyeceğiz.”

(PİRHA)

 

Kaynak: Yeryüzünde Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir