Teknik Yapı, Uğur Mumcu’da 2009 başında başlayacağı projede Akmerkez’i örnek alan rezidans&alışveriş merkezi yapacak Akmerkez modelinin Uğur Mumcu bölgesine, daha ekonomik şekilde uyarlanacağı proje, çarşı ve etrafında 4 rezidans bloğundan oluşacak.

Kriz döneminde pek çok gayrimenkul şirketi yeni başlayacağı yatırımlar için bekle-gör kararı almışken Teknik Yapı, yatırımlarına ara vermeden devam ediyor. Uğur Mumcu’da sahip olduğu arsada yeni bir konut projesine başlayacak olan Teknik Yapı, Akmerkez’i Uğur Mumcu’ya taşımayı hedefliyor. Türkiye’min ilk alışveriş merkezi-rezidans projelerinden biri olan Akmerkez’i örnek alacak proje Akmerkeiz’in daha ekonomik modelinin bölgeye uyarlanmasından oluşacak. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım 2009 yılı başlarında başlayacakları proje için “Akmerkezin küçüğünü, bölgeye hitap edebilecek bir tarzda yapacağız. Bölgeye uygun çarşı sistemi olacak. İnsanlar Akmerkez’e gitmeden kendi bölgelerinde aynı ambiyansı yakalayacak” diye konuştu.

Metrekaresi 1500 YTL olacak
Adı henüz belli olmayan proje, ortada bir çarşı etrafında ise 4 rezidans bloğunda toplam 400 rezidans dairesinden oluşacak. Rezidans daireleri 1+1 ile 3+1 büyüklükleri arasında olacak.60 m2 büyüklüğünde 1+1 ve 85 metrekare büyüklüğünde 2+1’lerin ağırlıkta olduğu projede az sayıda 3+1 de bulunacak. Çarşı bölümünün üst katında ise yüzme havuzu ve restoranların bulunduğu sosyal alan bulunacak. Durbakayım, hedef kitlelerinin 70 bin nüfusu olan Uğur Mumcu ilçesinde mavi ya da beyaz yakalı çalışan aileler olduğunu söyledi. Projedeki dairelerin metrekare fiyatları ise 1500 YTL seviyesinde olacak. Durbakayım, proje için 50 milyon YTL yatırım yapacaklarını açıkladı.

‘Rezidans ama havyar servisi yok’
Durbakayım, rezidansın her zaman lüks konut anlamına gelmediğini söyleyerek ‘rezidans yapacağız ama içinde havyar, bal servisi olmayacak” dedi. Bu dönemde emlak satın alanların yatırımcılardan çok gerçek kullanıcılar olduğunun da üstünde durdu. Durbakayım’a göre bu dönemde lüksten kaçmak lazım. 170 m2’leri bulan, jakuzili, tavana kadar seramik kaplamalı daireler artık demode oluyor. Bu dönem ise daha fonksiyonel ve optimum metrekarelere sahip projeler üretme zamanı. Durbakayım bu nedenle 2009 ve sonrasında hantal yapılardan uzak duracaklarını, hareket kabiliyeti olan projelere yöneleceklerini söyledi. Bu nedenle şirket riski dağıtmak amacıyla 1500-2000 konutluk projeler yerine 300-400 konutluk birkaç proje yapacak. Durbakayım,”Farklı büyüklüklerde, farklı konseptlerde projeler yapıyoruz ve hepsini ayrı yerlere dağıtıyoruz.” dedi. Teknik Yapı, kendi bünyesinde kurduğu “satış sonrası yönetim” şirketi ile yüksek aidat ücretlerini minimuma düşürmeyi amaçladı. Durbakayım, “Astarı yüzünden pahalıya gelen projeler üretmek istemeyiz” dedi. Teknik Yapı tarafından yapılan Uplife projesinde uygulanan bu modelde proje içindeki sosyal alanların kira geliri yönetime kalıyor. Bu da yönetim giderlerinin minimum yüzde 30 azalmasına neden oluyor.

Kendisi vadelendirecek
Teknik Yapı Uğur Mumcu projesinden ev almak isteyenlere banka kredisi imkanı ile birlikte kendi de vadelendirme yapacak. Ancak proje netleşmediğinden vade oranları henüz netleşmedi. Durbakayım 60 ay ve üstü vadeleri tavsiye etmediklerini belirtiyor. Durbakayım, nakit satışlarda artış görüldüğüne de dikkat çekti.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir