Gaziemir Akçay Caddesi üzerinde hizmete aldığı 3 karayolu alt geçidi ile havaalanı trafiğini rahatlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, güzergah üzerindeki ilk üst geçidi 28/24 Sokak çıkışına yapacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, metro sistemleri dışında kentte ilk kez uygulanacak bir projeye imza atmak için harekete geçti. 3 karayolu alt geçidi ile trafiği “kesintisiz” hale getirilen Gaziemir Akçay Caddesi üzerindeki 28/24 Sokak çıkışına yapılacak “asansörlü” üst geçit için 17 Aralık 2008’de yapım ihalesi gerçekleştirecek. Güzergah üzerindeki diğer yaya üstgeçitleri için de çalışmaların hızlı tempoda sürdüğü bildirildi.Yaya üst geçitleriyle ilgili projeye göre, Gaziemir Karayolu Alt Geçidi’nin her iki uç noktasına yakın bölgelerde yolun iki tarafında, yolcuların daha rahat indirip bindirilebilmeleri için karşılıklı otobüs ve minibüs cepleri oluşturulacak; iki yaya üst geçidi de bu noktalarda inşaa edilecek. Vatandaşlar hem karayolu üst geçitlerinin üzerinde oluşturulan yaya geçitlerini kullanabilecek, hem de özellikle otobüs ve minibüslerden inenler yeni inşa edilecek yürüyen merdivenli asansörlü yaya üst geçidinden yararlanabilecek. Hava Eğitim Komutanlığı girişine ve 74 Sokak çıkışına da birer üst geçit inşa edilecek. Yürüyen merdivenli ve asansörlü olarak projelendirilen üst geçitler hem vatandaşların hem de engellilerin yorulmadan ve konforlu bir şekilde karşıdan karşıya geçmesine yardımcı olacak.

Anadolu Caddesi’ne de yapılacak
Asansörlü üst geçitler sadece Akçay Caddesi ile sınırlı kalmayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Anadolu Caddesi üzerinde yapım çalışmalarını sürdürdüğü Büyük Çiğli ve Harmandalı Karayolu geçitlerinin tamamlanmasının ardından, burada da ihtiyaç olan noktalara asansörlü, yürüyen merdivenli modern üst geçitler inşa edilecek. Ayrıca Aliağa Menderes Raylı sisteminde yar alan karayolu geçitleri için de yaya üst geçitleri yapılması planlanıyor.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir