Milyonlarca ağacın kesildiği Kuzey Marmara Otoyolu’nun ağaçlandırılması için bugüne kadar yapılan iki ayrı ihale iptal edildi. Yapılan ilk ihalenin geçerli teklif veren çıkmaması nedeniyle iptal edildiği açıklanırken ikinci ihale de “zamanın yetersiz olduğu” belirtilerek iptal edildi.

 

 

 

 

 

 

AKP’ye yakınlığıyla bilinen şirketlere geçiş garantisi verilerek yaptırılan Kuzey Marmara Otoyolu için 3.7 milyon ağaç kesilirken otoyolun çevresinin ağaçlandırılması için düzenlenen iki ihale ise iptal edildi.

 

 

 

Orman Genel Müdürlüğü, milyonlarca ağacın kesilmesiyle yapılan ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de üzerinde bulunduğu Kuzey Marmara Otoyolu’nun ağaçlandırılması için 2018 yılının Mayıs ayında adım attı. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki arazilerin ağaçlandırılması için 25 Mayıs 2018 tarihinde açtığı ilk ihale “Geçerli teklif veren isteklinin çıkmaması nedeniyle” 26 Haziran 2018 tarihinde iptal edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

AĞAÇ DİKMEK İÇİN ZAMAN YETERSİZMİŞ

 

 

 

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Kuzey Marmara Otoyolu’nun ağaçlandırılması için 28 Eylül tarihinde bir ihale daha düzenledi. Ancak bu ihale de “İşin tekniği ve yapım süreci nedeniyle gerekli zamanın yetersiz olduğu” belirtilerek 24 Eylül 2018 tarihinde iptal edildi.

 

 

 

EN AZ 3.7 MİLYON AĞAÇ KESİLDİ

 

 

 

Kuzey Ormanları Savunması, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Marmara Otoyolu için kesilen ağaç sayısının en az 3.7 milyon olduğunu açıkladı. Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise 2016 yılında yaptığı açıklamada, “Köprü ve bağlantı yolları yapılırken 381 bin adet ağaç kesilmek veya nakledilmek zorunda kalındı” demişti.

 

 

 

YOLLARI DA YANDAŞLAR YAPTI

 

 

 

Başta İstanbul’un Kuzey Ormanları olmak üzere tüm Marmara’nın canlı hayatına zarar veren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Asya kısmı için yapılan ihaleyi AKP’ye yakınlığıyla bilinen Limak-Cengiz Ortak Girişim Grubu ve Avrupa kısmını ise Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu almıştı.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir