İzmir’in yeni kültür ve sanat merkezi, herkese parmak ısırtacak güzellikte olacak.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), özel vinçlerle hareket eden ses sistemleri, zeminden havalandırması ve asansörlü orkestra çukuru gibi teknik özelliklerin estetiklikle birleştiği, Avrupa standartlarında bir mekan olarak açılışa hazırlanıyor. Kentin kültür ve sanat yaşamına çok farklı renkler getirecek olan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, 1153 kişilik salondaki asansörlü orkestra çukuru ile çok konuşulacak. Koltukların ayaklarından gelecek şekilde tasarlanan havalandırma sistemi ve benzeri çok sayıda özelliğiyle dikkat çeken Adnan Saygun Sanat Merkezi, yakında sanatseverlerin hizmetine açılacak.

Ay sonunda
Bu ay sonunda açılması planlanan konser salonundaki asansörlü sahne önü platformu, farklı kullanım olanakları sağlayacak. Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin konser salonu, özel akustik özelliklerine de sahip olacak. Salonun akustik projesi, dünyaca ünlü Sydney Opera (Avustralya), Londra’daki Kraliyet Opera (İngiltere) binaları gibi dünyada üst düzey birçok projeye imza atan İngiliz ARUP firması tarafından hazırlandı. Akustik bağlamda salonun duvarları, tavanı, havalandırması ve sahne arkası özel olarak tasarlandı. Sahne üzerine yerleştirilen ve ahşap yansıtıcılar, sahneden yükselen müziğin salon içine daha iyi yayılmasına olanak tanıyacak. Ayrıca bu yansıtıcılar, içinden özel vinçlerle hareket ettirilen hoparlörlerle de güçlendirilecek. “Kent Meydanı”, “Kültür Platformu” ve “Sanat Merkezi” olmak üzere 3 ana bölümden oluşan merkezde büyük salonun yanı sıra, 243 kişilik ikinci bir salon, üç kata yayılan ve köprüyle birbirine bağlanan sergi mekanları da yer alacak. Heykeltıraş Erkin Erman tarafından yapılan Ahmet Adnan Saygun’un 3 metre boyundaki dev heykeli ise merkezin önündeki kaidesine konulacak.

Kaynak: Yeni Asır

One Comment

  1. Sayin Editor
    Bir mimarlik veb sitesi olarak yukaridaki gibi haberlerde bir tiztizlik gosterip projenin mimari olan Sayin Tevfik Tozkoparanin isminin geçmemesi afedilecek bir ayrinti olamaz. Heykeltarsin adi var akustikcinin adi var (Ove Arup ve ingiliz oldugu icin ) ama asil mimari nin adi yok ….

    Ahmet Ozguner

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir