Adana’nın 7 harikası, Adana yerel haber sitesinin okuyucularının oylarıyla belirlendi.

1- Taşköprü

Seyhan Nehri üzerinde, Adana şehir merkezinde, Batı (Seyhan) ve doğu (Yüreğir) yakalarını birleştiren, tarihi köprü.Bir Roma dönemi eseridir. Seyhan Nehri üzerinde bulunan Taşköprü’nün, M.S. 384’de Mimar Auxentus tarafından yaptırıldığı belirtiliyor. Dünyanın şehir içi trafikte kullanılan en eski köprüsüdür.

Batı ucunda Türkiye’nin en büyük camii Sabancı Merkez Camii, doğu ucunda ise HiltonSA oteli bulunmaktadır.

Orijinali 21 gözlü olan köprü, Seyhan Nehri’nin ıslahı sırasında 7 gözünün toprak altında kalmasıyla 14 gözlü olarak hizmet veriyor. Osmanlı döneminde birkaç kez onarılan Taşköprü, günümüzde de hizmet vermeye devam etmektedir.

2006 yılı başında yenileme çalışmalarına başlanmış ve 2007 başlarında çalışma sona ermiştir. Orijinalinden biraz farklı bir şekilde restore edilmiş olmasına rağmen hala ihtişamını korumaktadır. Çalışma sonrası köprü, araç trafiğine kapatılmış ve sadece yayaların hizmetine sunulmuştur.

2- Ulu Camii

Ulu Cami, Ramazanoğullarından Halil Bey tarafından 1527’de yapımına başlanmış, 1544’de de oğlu Piri Mehmet Bey tarafından tamamlanmıştır. Adana’nın Ziya Paşa Parkı’nda bulunan bu caminin yanında türbesi, medresesi ve meşruta evleri bulunmaktadır.XVI. yüzyılda yapılan bir Osmanlı eseri olmasına rağmen mimari yapısında Emevi, Selçuklu, Memluklu etkileri de görülmektedir. Caminin duvarları siyah ve beyaz renkli mermer taş bloklarından yapılmıştır. 32.50×34.50 m. ölçüsündeki camiye doğu ve batısındaki iki ayrı kapıdan girilmektedir. Siyah ve beyaz renkli mermer taş blokları ile yapılmış olan her iki giriş kapısında da Ramazanoğlu Halil Bey’in temellerini attığını belirten h.913 (1513) ve h.948 (1541) tarihli kitabeleri bulunmaktadır. Bunlardan Selçuklu üslubunda yapılmış olan batı kapısında iki yılan kabartmasının bulunduğu bir kubbesi ile bir yazıt daha dikkati çekmektedir. Caminin ibadet mekânını örten büyük kubbe 12 köşeli bir kasnağa oturmuştur. Kıble duvarı XVI. yüzyılın İznik çinileri ile süslü olup, buradaki mihrabın üstü yine aynı şekilde İznik çinileri ile bezenmiştir. Oldukça sade beyaz mermerden minberinde h.916 (1520) tarihi ile Piri Mehmet Paşa’nın ismi okunmaktadır. Doğu kapısının yanında tek şerefeli, üzeri saçakla örtülü minaresinin gövdesi dört köşe bir kaide üzerine, sekiz köşeli renkli taşlardan yapılmıştır.

Caminin doğu bitişiğinde 29×30 m. Ölçüsündeki medrese 1540 yılında güneydoğusundaki Ramazanoğlu türbesi 1541 tarihinde yapılmıştır. Caminin yanında Vakıf Sarayı ve Tuzhanı bulunmaktadır. Kaynaklarda Vakıf Sarayı’nın harem dairesi, Tuzhanının da selamlık olduğu yazılıdır. Yapı topluluğunun güneyindeki Ziya Paşa Parkı’nda Ziya Paşa’nın mezarı bulunmaktadır.

3- Büyüksaat

(1879–1882) 1879 yılında dönemin Osmanlı Devleti Adana Valisi Ziya Paşa tarafından inşaatına başlanan, ancak 1880 yılında ölen Ziya Paşa’nın yerine geçen yeni Adana Valisi Abidin Paşa tarafından ise 1882 yılında inşaatı tamamlanmış olup, devrin Adana Belediye Reisi (Başkanı) Hacı Yunus Ağa’nın da saat kulesinin yapımında büyük katkı ve yardımları olmuştur.Kulenin yüksekliği 35- metre civarında, temelinin derinliği de 35-metre diye söylenmektedir. Saat kulesi kare prizma olarak inşaa edilmiş olup, çevre duvarları pres ocak tuğlasından örülmüştür.

4- Alman (Varda) Köprüsü

200 metre uzunluğunda ve 99 metre yüksekliğinde, bugün Alman Köprüsü diye bilinen “Varda Köprüsü” tarihi eser niteliği ile beraber aynı zamanda bir mühendislik harikasıdır.Alman Köprüsü, Berlin-Bağdat Demiryolu tarihteki ipekyolunun yerini alacak Batı ile Doğu’nun önemli köprüsü olarak 1900’lü yılların başında Almanlar tarafından yapıldı.

5- Yılan Kenti

Yılanlı Kale (Yılan Kale olarak da anılmaktadır), Misis ile Ceyhan arasında birden bire yükselen, ovaya hakim bir tepe üzerinde kurulmuştur. İç Anadolu’dan gelip Gülek Boğazı yolu ile Adana, Misis, Payas ve Antakya’dan geçen tarihi fethi ve kervan yolunun üzerinde bulunan Yılanlı Kale, bölgedeki dağ kaleleri zincirinin ilk halkasıdır. Bu kalenin ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği bilinmemekle beraber, kalenin mimarisi, yapısal özellikleri ve malzemesi Bizans devrinde yapıldığı kanısını uyandırmaktadır.Adana efsanelerinden “Şahmeran” efsanesinin de esin kaynağı olan Yılan Kale görülmeye değer bir eserdir.

6- Anavarza Antik Kenti

Ceyhan-Kozan karayolundan da gözüken Anavarza Kalesine, karayolunun 28. km’sinde yer alan Ayşe Hoca Köyü içinden 4 km doğuya gidilerek geçmiş yıllarda adı Anavarza köyü olan şimdiki adı ile Dilekkaya Köyüne varılarak ulaşılır.Anavarza antik kentinin birçok bölümünde kalesi ve surları ayaktadır ancak buna mukabil kalenin yer aldığı kaya kütlesinin hemen batısında yer alan antik kentten, etrafını çevreleyen duvarların bir kısmı ve iç kısımda yer alan birkaç yıkıntı haldeki yapı dışında geriye pek bir şey kalmamıştır.

Şehrin ve Kalenin ne zaman kurulduğu konusunda kesin bir bilgi mevcut değildir. Ancak “Adım Adım Çukurova” kitabında Hadi Altay Asurlular tarafından yaptırıldığı düşünmekte ve bunu 1830-1840’lı yıllarda Anadolu’yu gezen Fransız Seyyah Charles Texier’e atfetmektedir.

Anavarza’nın belgelere dayalı bilinen tarihi, M.Ö. I. yüzyılda başlar. O tarihlerde Kilikya Romalıların egemenliği altına girmiş ve önem kazanmıştır. M.S. 17 yılında Romalılar tarafından ele geçirilen kent, M.S. 19 yılında İmparator Augustus tarafından ziyaret edilmiş ve bundan sonra “Anazarbus yanındaki Caesarea” diye anılmaya başlamıştır.

Araplar tarafından alınınca “Ayn-Zarba” adını almış ve 796’da Harun Reşid tarafından kale surları tahkim edilmiştir. Halife Mutasım tarafından buraya Hindistan’da gelen Müslümanlar yerleştirilmişlerdir. 804, 806, 835 ve 855’te Bizans saldırılarına sahne olmuşsa da, 10.yüzyılda bile Araplar’ın önemli bir ticaret merkezi olmayı sürdürmüştür o zamanlar Kilikya, Suriye ve Fenike’nin en büyük kentlerinden biri olarak geçmektedir.

7- Şar Ören Yeri

Tufanbeyli İlçesi’nin kuzey ucunda Kayseri İl hudutlarına birkaç km. uzaklıktaki ören yerinde Hitit, Roma ve Bizans dönemi eserleri yer almaktadır. Günümüze sağlam kalabilmiş eserlerin çoğu Roma dönemine ait olanlardır.

mimdap

29 Comments

 1. yorum yapmaya gerek yok hepside birbirinden çok çok güzel!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. yildızlar nasıl gükyüzüne anlam veri yorsa adanada türkiyeye büyle anlam veri yor ……………………

 3. adana süper yer herkeze selamlar adanalıları çok seviyorum ben heledi adanayi çokseviyo ben……….. adnayi kimsever??????….

 4. adana’nın resmi çok güzel. tarihi değerleri de . unutulmuşluğunu ve geri bıraktırılmış olmasını sayamaz isek…

 5. türkiyem çok güzel her toprağı her alanı atalarımızın dünyalar kadar kan döktüğü kadar güzel memleketim umarım biz bu mirası korur vatanımızın her karış toprağına sahip çıkarız. yakın zamanda satılmazsakkkkk…..

 6. aslında Adanamızın her yeri tarihi güzelliklerle dolurdu fakat kentimizin bakımsız bırakıldığını ve bu güzelliklerin hoyratça kullanıldığını da itiraf etmeliyim.

 7. Adana çok güzel bir şehir. Adana dışından olan arkadaşlar herkese tavsiye ederim.Sadece görselliğiyle değil insanlarıylada muhteşem bir şehir.Bu açıdan Mimdap’a teşekkür ederim…

 8. çektiyiniz fotoğraf albümü çok güzel
  benimde tarihi kalıntılara çok merakım var
  bunların üzerinde araştırma yapıyorum

 9. Aslında her yöremizin 7 ve yada daha fazla kendi çapında harikası var. Ama Adanamız tabiki bir kültürler şehri. Bakmayın siz son yıllardaki pejmurdeliğe.

 10. adana’nın çok güzel tarihi eserleri varmış bir gün bende adanayı gezmek isterim iyiki de öğretmen bize bunla ilgili ödev vermiş bilgi sahibi oldum

 11. muhteşem bence, büyük saat , eski kent meydanı hepsi bir ayrı güzel. çok beğendim gerçekten.

 12. ben hollandada dogdum. amma adananin topragini
  dunyaya degismem. en cok ozledigim de eski zamani. yani 1990 zamani.apartmanlar olmadan evel. o eski arabalar mesela
  ozaman hersey cok daha guzeldi. yine de adanaya kurban ulurum
  cunku cok ama cok seviyorum. selamlar saygilar tugrul baltaci
  hollanda…

 13. ben istanbulda yaşıyorum istanbul harika bi yer diye düşünüyodum yinede öyle ama böyle yerleri gördükce bazı şehirlere haksızlık etmişim gerçelten adana güzel bi yermiş inşallah kısmetse bende gider görürüm o muhteşem şehri

 14. güzel adanamızın harikaları yediden fazla. bunlar en çok ebilinenleri ve öne çıkanları daha neler var neler.

 15. gerçekten çok güzel adanamızın her tarafı. biraz kıymet bilmezlik var tabi ama gene de bir başka bizim oraları.

 16. ben aslen adanalıyım ve adnayı çok seciyorum adananın tüm 7 harikasına gittim çok güzel sizleride davet ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir