Yeni projelerini hayata geçirmek için kaynak sorunu yaşayan Toplu Konut İdaresi, acil olarak 2.5 ila 3 milyon civarında konut ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Meclis KİT Komisyonu’na bilgi veren TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, yenileme, dönüşüm ve nitelikli olmak üzere 2.5-3 milyon civarında acil konut ihtiyacı olduğunu açıkladı. 2013 yılına kadar her yıl 600 bin yeni konut yapımına gerek olduğu tespit edildi.

Satışa sunulan 313 bin 314 konuttan 261 bin 242’si satıldı. 181 bin konut bitirilme aşamasında. alt gelir grubuna yönelik 65 ila 87 metrekarelik konutlar, 6 bin YTL peşin ve konut teslimi ile başlayan yaklaşık 300 YTL taksitlerle, 15 yıl vadeli olarak satışa sunuluyor.

90 bin müteahhit olması içler acısı
Komisyon üyelerinin müteahhitlerle yaşanan sorunlarla ilgili sorularını yanıtlayan TOKİ Başkanı, işini ciddi ve sağlam yapmayan müteahhitlerin ihaleye girmeye cesaret edemediğini söyledi. Bayraktar, Türkiye’de 90 bin müteahhit olmasının içler acısı bir durum olduğunu belirtti.

Meclis konutları yerine yapılacak yerleşim merkezinden 500 milyon YTL gelir beklediklerine dikkat çeken Erdoğan Bayraktar, 30 katlı binalarla birlikte 1.800 daire yapılacağını kaydetti.

Bayraktar, 2 bin 500 ihaleden 3’ünün Kamu İhale Kurumu’na şikayet edildiğini, ikisinin lehlerine sonuçlandığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: ntvmsnbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir