Fabrizio Barbaso: Barbaso: Türkiye’deki projeler beni heyecanlandırıyor.

Avrupa Komisyonu Enerji ve Ulaşımdan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fabrizio Barbaso, enerji konusunun 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonraki en önemli konulardan biri haline geldiğini söyledi. AB’nin yaptığı üç anlaşmadan ikisinin enerji alanında olduğunu vurgulayan Barbaso, enerjinin siyasi gündemin de ilk sırasında bulunduğunu dile getirdi. Barbasso, AB’nin enerji ile ilgili birçok toplantısını Türkiye’de düzenlediğini, bunun da Türkiye’nin kilit ülke rolünü pekiştirdiğini ifade ederek, “Türkiye, gelecekte AB için enerji konusunda çok önemli bir aktör olacak” dedi.

Dünyada ucuz enerjinin bitmekte olduğunu, fiyatların uzunca bir süre yüksek seyredeceği görüşünü dile getiren Barbaso, “Türkiye, ilerde AB’nin güvenli enerji tedarikçisi rolünü daha da fazla üstlenecek. Türkiye’nin batısı, yani AB ülkeleri tüketici konumda. Türkiye’de BTC ile enerji koridoru açtı. Ardından Samsun-Ceyhan ve Yunanistan-İtalya boru hattı. Bunlar beni çok heyecanlandırıyor” dedi.

Enerji üyelik için delil
İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Strateji Uzmanı Prof. Gareth Winrow da Türkiye’nin enerjideki büyük rolü için Rusya ve İran gazına muhtaç olduğunu belirterek, “Türkiye Nabucco için söz verdiği 31 milyar metreküp doğal gaz tedariki için iyi bir politika güdüyor” diye konuştu. Winrow, “Enerji Türkiye’nin AB’ye girmesini sağlamaz ama öneminin hiç azalmamasını sağlar” görüşünü dile getirdi.

Kaynak: Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir