Yıkılma tehlikesi olduği için 9 ay önce trafiğe kapatılan 943 yıllık tarihi köprü alternatif yol olmadığı için tekrar trafiğe açıldı.

koprumopru.jpgDiyarbakır’daki 943 yıllık On Gözlü Köprü araç trafiği nedeniyle yıkılmat ehlikesi yaşıyor. 9 ay önce tarihi köprünün araç trafiğine kapatılması kararı alınmasına rağmen köprü halen araç trafiğine açık tutuluyor. Diyarbakır kent merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki eski Silvan yolu üzerinde 1065 yılında Mervaniler zamanında inşa edilen ve 943 yıl süresince İpek yolu üzerinden ticaret yapan kervanların da geçişini sağlayan On Gözlü Köprü’nün araç trafiğine açık olması nedeniyle ikinci ve beşinci kemerlerinde çatlaklar oluştu. Çatlakların oluşması nedeniyle köprü yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, yaklaşık 9 ay önce On Gözlü Köprü’nün, bugünkü araçtrafiğini kaldıramayacak yapıda olması, üzerinden geçen araçlarınağırlığı ve oluşturduğu titreşimlerin köprüye zarar vermesi nedeniyle alternatif yolların kullanılması suretiyle tarihi köprünün araçtrafiğine kapatılmasını kararlaştırdı.-

“ALTERNATİF KÖPRÜ YAPILANA KADAR AÇIK OLACAK”

Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanı Muharrem Cebe konuylailgili, On Gözlü Köprü’nün trafiğe kapatılması kararının kendilerine iletildiğini söyledi. Köprünün Bağıvar beldesi ile bağlı köy ve mezraların ulaşımını sağladığını, bu köprüden yaklaşık 20 bin kişinin faydalandığını bildiren Cebe, şöyle konuştu:”Bağıvar beldesi Diyarbakır kent merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır. Tarihi köprüyü kapatırsak 20 bin kişinin il merkezine gidişindeki uzaklık 25 kilometreye yükselecek. Bu şekilde köprüyü araç trafiğine kapatamayız. Kapatırsak insanları mağdur etmiş oluruz.Alternatif köprü yapılana kadar açık olacak. Kanun uyarınca alternatif köprüyü Karayolları Bölge Müdürlüğünün yapması gerekiyor. Çünkü, köprü Karayolları Bölge Müdürlüğüne aittir. Biz de bu köprümüzü çok önemsiyoruz, ancak elimiz kolumuz bağlı. Tarihi varlığın trafiğe kapatılmasını biz de istiyoruz.”

“ALTERNATİF KÖPRÜ YAPMA GÖREVİ BELEDİYENİN”

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise tarihi köprününkendilerine ait olduğunu ve bu nedenle restorasyonunu yaptırdıklarınısöyledi. Köprünün eski Mardin kara yoluyla bağlantılı olduğunu, bu yolun yaklaşık 20 yıl önce yeni Mardin yolunun yapılmasının ardından kendi sorumluluklarından çıktığını bildiren yetkililer, “bu nedenle alternatif köprü yapma görevi belediyenindir” dediler.

“2 KEMERDE ÇATLAMA VAR”

On Gözlü Köprü’nün restorasyonunu gerçekleştiren Mimar Zülfikar Halefoğlu ise köprünün Diyarbakır’ın en önemli 3 tarihi varlığındanbirisi olduğunu belirterek, “yaklaşık bin yıl önce yaya ve atlıarabalar için yapılan tarihi köprü 50 yıldır motorlu araçlar tarafındankullanılıyor. 40 ton yüklü kamyonlar bile geçiyor. Bu nedenle köprüdeçökme tehlikesi mevcut. İki ve beş nolu kemerlerde çatlak var. Bunedenle acilen alternatif köprü yapılıp köprünün araç trafiğinekapatılması gerekiyor” diye konuştu.Karayolları Genel Müdürlüğü’nce restorasyon çalışmaları başlatılan OnGözlü Köprü’nün, UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde yeralması için de hazırlıklara başlandığı bildirildi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir