İzmir Büyükşehir Belediyesi, içmesuyu ve kanal altyapısına kavuşturduğu Sasalı ve Kaklıç’ın evsel atık suları için de 7 kilometrelik kanal hattı döşedi. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaşacak atık sular, arıtmadan geçtikten sonra Körfez’e verilecek. Böylelikle Sarnıç ve Kaklıç’ın çevre sorunu çözülmüş olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları, yıllardır hizmet alamamış Sasalı beldesi ve Kaklıç Köyü’nün kaderini değiştirdi.

Sasalı beldesi ve Kaklıç köyüne ciddi yatırımlar yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 4 milyon YTL’lik yatırımla yörenin su ve altyapı sorunlarına neşter vurdu. Yıllar sonra suya ve sağlıklı altyapıya kavuşan Sasalı ve Kaklıç’a hizmetler, bunlarla da sınırla kalmadı. Yerleşimlerin evsel atıksu problemini çözmek için arıtma seferberliği başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sasalı ve Kaklıç’ın evsel atıksularını 7 kilometre uzaklıktaki Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nde arıtacak iletim hattı çalışmalarına başladı.

7 kilometrelik kanalizasyon hattı ve 2 adet terfi merkezinden oluşan “Sasalı Beldesi ve Kaklıç Köyü ile Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi Arası Atıksu İletim ve Terfi Merkezleri İnşaatı” 1 milyon 64 bin YTL’lik yatırımla Temmuz ayında tamamlanıyor. Böylelikle Sasalı ve Kaklıç’ın saniyede 108 litre debilik suları atıksu iletim hattı ile Çiğli Atıksu Artıma Tesisi’ne ulaşarak arıtılacak. Sasalı’da kurulan terfi merkezine ulaşan atıksu pompalar vasıtasıyla, kanal hattı boyunca Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi girişindeki terfi merkezine ulaşacak. Buradan da 1860 metre uzunluğunda iletim hattı ile Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne iletilecek. Sarnıç ve Kaklıç’taki kanal şebekelerinin iletim hattına entegre edilmesiyle birlikte sistem çalışmaya başlayacak.

Başkan Kocaoğlu: Sorun çözmeye devam ediyoruz
İlçe ve beldeleri daha yaşanabilir yerler haline getirmek için çalıştıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kent merkezinde ne varsa ilçe ve beldelerimizde de o imkanlar olacak dedik. Yaptığımız yatırımlarla ilçe ve beldelerimizin pek çok sorununu çözdük ve çözmeye de devam ediyoruz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, öncelikle Sasalı beldesi ve Kaklıç köyü içmesuyu iletim hattı ile Sasalı, Kaklıç ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne içmesuyu verilmesini sağladı. Ardından 865 bin YTL.’lik yatırımla 9 bin 57 metre uzunluğunda içmesuyu hattı döşendi. 1979 yılından beri bu projeyi bekleyen yöre halkı, içmesuyu iletim hattının açılışında Başkan Aziz Kocaoğlu’na “Sen bize su getiriyorsun. Su gibi Aziz ol” sözleriyle teşekkür etmişti. Sasalı Beldesi’nde 16.5 kilometrelik içmesuyu ve 14 kilometrelik kanalizasyon şebekesi döşeme çalışmaları devem ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sasalı Beldesi’nin içmesuyu ve kanal altyapı için 1 milyon 320 bin YTL.’lik yatırım yapacak.

Kaklıç Köyü’ne çeşitli ebatlarda toplam 8 bin 292 metre içmesuyu ve 6 bin 940 metre kanalizasyon şebekesi döşendi.Kaklıç Köyü’ne verilen altyapı hizmeti için İzmir Büyükşehir Belediyesi 650 bin YTL’lik yatırım yaptı.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir