Corio, İstanbul, Antalya ve İzmir’de 6 AVM’yi devralmak için görüşmelere başladı. Corio Türkiye CEO’su Özgül, “Grup, Türkiye ve Bulgaristan için 1.4 milyar euro ayırdı. Tamamını Türkiye’ye çekebiliriz” dedi.

cario.jpg

Hollanda merkezli alışveriş merkezi yatırımcısı Corio, kriz öncesinde Anadolu şehirlerinde büyüme yönündeki planını, mevcut operasyonları devam ettirip büyük şehirlerde büyüme yönünde değiştirdi. Corio Türkiye CEO’su Koray Özgül, İstanbul, İzmir ve Antalya’da büyümek istediklerini söyleyerek şimdiden bu şehirlerde altı AVM ile görüşme halinde olduklarını kaydetti. Corio’nun Türkiye ve Bulgaristan’a 2010’a kadar 1.4 milyar euro yatırım öngördüğünü kaydeden Özgül, bu miktarın tamamını Türkiye’ye çekebileceklerini kaydetti.

Hedefi revize etti
Özgül, devralacakları alışveriş merkezlerinin, bir hipermarketi ve ekstra yatırımlar için yayılma alanı olan, en az 2 yıldır işletilme şerrti aradıklarını kaydetti. Özgül, görüşmelerde bazı AVM’lerin kendilerine ulaştığını bazılarına ise kendilerinin ulaştıklarını söyledi. Türkiye’de ticari gayrimenkul alanında yeni bir düzen oluştuğunu kaydeden Özgül, yatırımları yeniden gözden geçirdiklerini de kaydetti. Türkiye’de ilk aşamda 20 AVM hedefi koyduklarını söyleyen Özgül sayıyı 16 olarak revize ettiklerini de belirtti. Corio’nun kendi yatırımlarını kendi özkaynaklarıyla yaptığını vurgulayan Özgül, yatırım yönünden bir sıkıntı yok. Bizim için AVM’lerin sürdürülebilir kiralara sahip olması yeterli” dedi. Sadece bir AVM’si olanların işinin bu dönemde zorlaşacağını kaydeden Özgül, 2010’da çok sayıda devralma ile karşılaşılacağını sözlerine ekledi. Özgül, birçok AVM’nin hastaneye ya da otel yatırımına dönüşeceğine yönelik youmlara ise “AVM’lerin sadece karakterleri değişecek. Kimi elektronik kimi mobilya AVM’si olacak. Tüm AVM’ler farklılaşarak niş bir alan yakalayacaklar” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir