Prof. Doğan, ‘Musluktan sakın su içmeyin’ derken Prof. Haydaroğlu’nun açıklamaları şaşkınlık yarattı

Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM) tarafından düzenlenen konferansta konuşan Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fethi Doğan, İzmir’de arsenik sorununun ilk defa haziran ayında ortaya çıktığını, konunun öneminin yeterince anlaşılmadığını, yeraltı suyu ısındıkça arsenik yoğunluğunun arttığını belirtti. Doğan, “Yeraltı suyu ısındıkça, arsenik yoğunluğu artıyor. Sıcaklık ve kuraklığın fazla olduğu dönemlerde arsenik oranı daha da fazlalaşıyor” dedi.

Önceki gün, “Musluklardan sakın su içmeyin” diyerek İzmirlileri uyaran Prof. Doğan’ın bu görüşüne karşın, Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu ise, 50 mikrogram altındaki arsenik miktarının, korkulacak boyuttta zararlı olmadığını ifade etti. Haydaroğlu, “Kimseye çeşmeden su için demiyorum ama, kullanma suyu olarak hiç bir sakıncası yok” diye konuştu.

Yemeğe katmayın
Prof. Dr. Fethi Doğan, arsenik alımından dolayı “Arsenikizos” hastalığının ortaya çıktığını ve bu hastalığın ortaya çıkmasıyla ilk olarak cilt üzerinde beyaz ve kahverengi lekelerin oluştuğunu söyledi. Doğan, arsenikten korunarak, hastalıktan korunmuş olunacağını anlattı. Doğan, arsenikli suyla el yıkama, banyo yapma, çamaşır yıkamada risk olmadığını, ancak yemeklerde kullanılmasının sakınca yaratacağını vurguladı.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir