Belediye Başkanı Batur, 2. İnönü ve Atatürk mahallesini kapsayan planın kabulu edilmesiyle, 270 bin metrekarelik alana, modern konutlar yapılacağını söyledi.

Narlıdere’nin gecekondudan arındırılmasına olanak tanıyacak kent yenileme projesinin önünü açacak 2. İnönü ve Atatürk mahallelerini kapsayan 1000 ölçekli revizyon imar plan önerisi, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi. Böylece, Narlıdere’nin 2. İnönü ve Atatürk mahallelerindeki 1291 gecekonduyu, çağdaş konutlara dönüştürecek 4 bin 200 konutluk projenin hayata geçirilmesi için önemli bir adım atılmış oldu. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, “Bu projenin hayata geçmesi ile birlikte, Narlıdere gecekondudan tamamen arındırılmış olacak” dedi.

Yaklaşık 3 yıl süren bir çalışmanın sonucu varılan bu noktada, planlar, toplam 270 bin metrekarelik alanda uygulanacak. Planlama sürecinin sona ermesinin ardından Narlıdere Belediyesi, önümüzdeki günlerde bölgede bulunan yaklaşık 1291 gecekondu sahibiyle masaya oturacak, anlaşmaya çalışacak.

NAR-BEL örneği
Proje kapsamında evleri yıkılacak gecekondu sahiplerine, yine aynı bölgede inşa edilecek çağdaş toplu konutlar verilecek. Böylece hem Narlıdere gecekondudan tamamen arındırılacak hem de gecekonduda sağlıksız ortamlarda, can ve mal güvenliği olmadan yaşayan vatandaşlar okulu, ibadet yeri, çocuk oyun parkı, yeşil alanı, spor tesisleri ve sağlık ocağı bulunan sağlıklı konutlara kavuşacak.

Narlıdere’deki kent yenileme çalışmalarının birinci etabını, 1998 yılında bugün ‘Nar-Bel Konutları’ olarak bilinen alanda gerçekleştirdiklerini belirten Belediye Başkanı Abdül Batur, ilçede kent yenileme projelerinin ikinci etabını oluşturan bu projeyi hayata geçirmekle ilçenin yeni bir kimlik kazanacağını söyledi. Söz konusu bölgede, 1291 gecekondu bulunuyor.

2. İnönü ve Atatürk mahallerindeki 270 bin metrekarelik alanı kapsayan kent yenileme projesi çerçevesinde kişi başına 8.2 metrekare yeşil alan da yaratılacağıni kaydeden Batur, önümüzdeki 5 yıllık süreçte bu işi sonuçlandıracaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir