Tahsis edilen yerler arasında Antalya Belek’ten Aydın Kuşadası’na, Erzurum Palandöken’den İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlere kadar pek çok yer bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz’un, turizme tahsis edilen orman alanlarıyla ilgili soru önergesini yanıtladı. 2004 ve 2005’te birer kez, 2006’da 5 kez olmak üzere 2004-2006 arasında 7 kez ilana çıkıldığını belirten Bakan Günay, yapılan tahsislerin bulunduğu iller ve firmalar konusunda bilgi verdi. Söz konusu alanları tahsis amacı dışında kullandıkları gerekçesiyle tahsisi iptal edilen firma olmadığını belirten Günay, tahsis alan yabancı tüzel kişiliği haiz şirketin de bulunmadığını bildirdi.
Günay’ın verdiği bilgilere göre, iki yıl boyunca yapılan tahsisler sonucunda toplam 13 milyon 743 bin 613 metrekare orman alanı turizm yatırımı için tahsis edildi. Tahsis edilen orman alanlarının üzerinde ağırlıklı olarak 5 yıldızlı otel ve golf sahası, özel tesis, lokanta, 4 yıldızlı otel, butik otel, turizm kompleksi, termal kür tesisi, kongre ve sergi merkezi yapıldı.

Kaynak:Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir