Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 2B alanlarının tescili ve işgalcilerine yönelik çalışma başlattı. İlk etapta İstanbul-Adana sahil şeridindeki 160 köy için ihale yapılacak. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ‘2B yakında gelecek’ dedi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, kamuoyunda 2-B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş alanların tespiti, tescili ve işgalcilerin belirlenmesi amacıyla çalışma başlattı.Edinilen bilgiye göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü’nce orman vasfını yitirdiği tespit edilen ancak birtakım sorunlar nedeniyle tescili yapılamayan alanlarda mevcut kadastroyu gözden geçirecek. İşin mahiyeti açısından bir nevi kadastro çalışması yürütülecek ancak mevzuat uyarınca ikinci kadastro mümkün olmadığı için ‘hatalar giderilerek’ ve tescil gerçekleştirilecek.

Bir tapu yetkilisi, 2-B olarak bilinen, 1981 yılından önce orman vasfını yitirmiş alanların, Orman Genel Müdürlüğü’nce belirlendiğini ifade ederek, “Hepsinin haritasını yapmışlar ama haritaların hassasiyeti nedeniyle bizim mevzuatımıza uygunsuzluk bulunan, çalışmaların uyumsuz kaldığı noktalarda, bunların tescilini yapamıyoruz, yani tapularını veremiyoruz. Bu çalışmayla hataları giderip, Hazine adına tapularını çıkaracağız. Tapu çıktıktan sonra da yeni çıkacak mevzuata göre değerlendirmesi yapılacak” diye konuştu.

Öncelik büyük şehirlerde
İlk etapta İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Muğla, Mersin ve Adana’da ‘2-B alanları öncelikli değerlendirilecek 160 köy ele alınacak. 2-B alanlarının tespiti ve tescilinin yanı sıra bu alanlardaki işgalcilerin belirlenmesi yetkisi de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne verildiği için işin yeni tanımına göre tekrar ihaleye çıkılması planlanıyor.

Bir tapu yetkilisi, “Artık 2-B alanlarını kimlerin, ne şekilde, ne kadar süreyle kullandığını da belirleyeceğiz. İki defa iş olmasın, bunu da tescille birlikte yapalım diye belki 160 köyün ihalesini iptal edip, yeniden ihaleye çıkmamız söz konusu olacak” dedi.

Hangi köylerde çalışma yürütüleceğini Orman Genel Müdürlüğü’nün belirlediğini belirten Tapu yetkilisi, ikinci etapta da yine İstanbul-Adana sahil şeridindeki İstanbul, Balıkesir, Bursa, Osmaniye, Mersin, Adapazarı, Kocaeli, Samsun, Muğla, Aydın ve Antalya’dan 538 köyün kendilerine bildirileceğini kaydetti. Yetkili, ikinci grup köylerin de yakında netleşeceğini ifade etti.

20 yıl kullananın hakkı yok
Tapu yetkilisi, yeni yasayla 2-B alanlarında zilliyetlik yoluyla gayrimenkul edinimine yasak getirildiğine işaret ederek, bu şekilde “Hazine’nin zarara uğramasının önüne geçildiğini” söyledi. Yetkili, şunları kaydetti:

“2-B olarak orman dışına çıkarılmış yerlerin tespitinde baz, 31 Aralık 1981. Bu tarihten itibaren 27 yıl geçmiş. Bizim mevzuatımıza göre bir yeri 20 sene boyunca aralıksız ve ihtilafsız kullanan dava açıp, zilliyetlikten adına tescil yaptırabilir. Diyelim biri, 2-B alanını 1985’te işgal etti, 23 yıl kullandı. Bu yasadan önce dava açsaydı zilliyetlikle kendi adına tescil yaptırabilir ve devlete hiç para ödemeyebilirdi. Bunların da önüne geçilmiş oldu.”

Tapu yetkilisi, 2-B alanlarının Hazine adına tescili yapıldıktan sonra, çıkarılacak yeni yasal düzenlemeye göre ‘değerlendirileceğini’ belirtti.

Süreç hızlanacak
Bu arada, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2-B’ler yerel seçimden önce mi çıkarılacak sorusuna “Her halde yakın zamanda gelecek. Onunla ilgili ön hazırlıklar da var, kadastroyla ilgili. Kadastro Kanunu’ndaki düzenleme çıktığı zaman 2-B ile ilgili şeyleri daha da hızlandıracağız” diye konuştu.

Türkiye’de 207 bin kilometrekare orman alanı bulunuyor. 2-B’lerin tescil edilmesine yönelik başlatılan çalışmanın, 2009 yılı içinde tamamlanması öngörülüyor. Yurt genelinde halen 473,5 bin hektar 2-B alanı bulunuyor. Çalışma tamamlandıktan sonra rakamın 600 bin hektara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir