İstanbul Kumkapı’daki Su Ürünleri Hali taşınıyor. Yaklaşık 27 bin metrekare alanda mevcut fiziki şartlarla ihtiyaca cevap veremeyen hal, Büyükçekmece Gürpınar Sahili’ne nakledilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropolitan Planlama Merkezi tarafından yapılan plan çalışmaları kapsamında su ürünleri halinin Gürpınar’da yapılmasına karar verildi. Ancak taşınma için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan izin alınması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi, Su Ürünleri Hali ile ilgili Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu hazırlayarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na gönderecek. Büyükşehir, bakanlıktan gerekli izinleri aldıktan sonra halin taşınması ile ilgili çalışmalara başlayacak.

1983 yılından bu yana 10 bin metrekare kapalı ve 17 bin metrekare açık olmak üzere 27 bin metrekare alanda kurulu olan Su Ürünleri Hali, İstanbulluların balık ihtiyacını karşılıyor. İstanbul Su Ürünleri Hali, 1955’te Eminönü’nde bugünkü Ticaret Odası ile Unkapanı Köprüsü arasında bulunuyordu. İş hacmi giderek büyüyen hal, 1965 yılında Azapkapı’ya taşınmış daha sonra fiziki yetersizlik nedeniyle 1983 yılında da bugünkü yerine, yani Kumkapı’ya taşınmıştı. Yaklaşık 25 yıldır Kumkapı’da faaliyet gösteren balık hali, aradan geçen süreçte hem nüfus artışının hem de gelişen teknolojinin beklentilerine cevap veremez hale geldi. Fiziki yetersizlikler nedeniyle bugün birkaç tekne aynı anda hale yanaşamıyor. Bu durum, aksaklıkları ve zaman kaybını da beraberinde getiriyor. Ayrıca balığın bol olduğu günlerde halin haraç-mezat olarak adlandırılan satış işleminin gerçekleştirildiği alanda, bir yığılma gerçekleşiyor. Doğal olarak balığın hijyenik koşullarda bulundurulması zorlaşıyor. Kumkapı’daki balık halinin ihtiyaca cevap verememesi karşısında Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan plan çalışmaları ile Su Ürünleri Hali’nin Gürpınar’a taşınması hedefleniyor. Yaklaşık iki yıldır sürdürülen çalışmalar kapsamında hal, Gürpınar sahilinde belirlenen yaklaşık 240 bin metrekarelik bölgeye taşınacak. İstanbul Su Ürünleri Hali’nde 170 personel ile birlikte 101 komisyoncu faaliyet gösteriyor. Bir yıl içinde günlük ortalama bin 200 aracın giriş çıkış yaptığı halde 102 çeşit su ürünü satılmakta. Ayrıca Su Ürünleri Hali’nde Tarım İl Müdürlüğü’nde ruhsatlı çeşitli boylarda bin tekne faaliyet gösteriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Müdürlüğü ‘Gürpınar Su Ürünleri Hali ÇED Raporu ve Analitik Çalışmaları’ ile ilgili ihaleyi 2 Temmuz’da yaptı. Açık usul ile yapılan ihale kapsamında 240 bin metrekarelik alanda kurulacak hal için ÇED raporu hazırlanacak. Yaklaşık 2 ayda tamamlanması beklenen rapor, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na sunulacak. Bakanlık, Su Ürünleri Hali ile ilgili hazırlanacak ÇED raporunu onaylarsa taşınması ile ilgili çalışmalara başlanacak. Raporun bakanlık tarafından reddi halinde ise hal için aynı bölgede yeni bir yer tespit edilecek.

Su Ürünleri Hali’nin gelir rakamları (YTL)

2002 2 milyon 77 bin 270

2003 2 milyon 828 bin 270

2004 3 milyon 84 bin 312

2005 4 milyon 452 bin 428

2006 4 milyon 483 bin 908

2007 5 milyon 319 bin 149

2008 2 milyon 272 bin 851

2008 yılı verileri 31 Mayıs’a kadardır.

(İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali Müdürlüğü)

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir