Türkiye’nin En Başarılı Mimarisi Seçilen MHP’nin Genel Merkezi, 22 Ay Boyunca Kaçak Kaldığı Ortaya Çıktı.

Mimar ve Şehir Planlamacısı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp tarafından projesi hazırlanan, 2001 yılında başlanarak 2004 yılı Mayıs ayında hizmete giren MHP Genel Merkezi, bazı bölümlerinin bitirilmemesi nedeniyle 2006-2008 yılları arasında 22 ay boyunca kaçak unşaat durumuna düştüğü ortaya çıktı.

33333.jpg

MHP genel merkez binasının projesi, MHP kurucusu Alpaslan Türkeş’in Başdanışmanı görevini yürüten Mimar ve Şehir Planlamacısı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp tarafından, 20 milyon dolar harcanarak yapıldı. 30 bin metrekare kapalı alana sahip bulunan bina, IAA Uluslararası Mimarlık Akademisi tarafından Türkiye’nin en başarılı mimari yapıtı seçildi.

ÇANAK TAMAMLANMADI, KAÇAK DURUMA DÜŞTÜ

Binanın inşaatı sırasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle MHP ile Mimar ve Şehir Planlamacısı Prof. Dr. Alp’in yolları ayrılırken, binanın 100 metre yüksekliğinde bulunan restoran ve heliport çanağı bitirilmedi. Binanın 2006 yılında inşaat ruhsatının süresinin bitmesi üzerine kaçak duruma düşen MHP Genel Merkezi’ne 22 ay sonra Çankaya Belediyesi tarafından ceza kesildi. Söz konusu ceza sonrasında MHP, çanağı tamamlama kararı aldı. İnşaat ruhsatının yenilenmesi amacıyla proje müellifi olan Profesör Alp’in inşaat ruhsatını imzalaması için, MHP kurmayları araya girdi. Parti ile Prof. Dr. Alp arasındaki kırgınlık giderilirken, bina kaçak durumdan kurtuldu. MHP’nin genel merkez binasındaki restoran ve heliport çanağı yapım çalışmalarına yakın bir zamanda başlayacağı öğrenildi.

Kaynak: Gündem Flash

One Comment

  1. sayın başkanım sizinle gurur duyuyoruz sizinle yuruyeceğiz yolun sonuna kadar seni çok seviyoruz yozgat mehmet durna

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir