Türkiye’deki 250 organize sanayi bölgesinden (OSB) 213’ünde arıtma tesisi yok. OSB’lerin yönetiminde valiler, belediye başkanları ve sanayi odası başkanları var.

Türkiye’de 250 organize sanayi bölgesi (OSB) var. Ancak bunların sadece 37’sinde arıtma sistemi bulunuyor. 213 OSB’de ise atıklar arıtılmadan atılıyor. OSB’lerin yönetiminde il valileri, belediye başkanları da bulunuyor. Dolayısıyla, arıtma sistemi bulunmayan OSB’ler “devletin gözü önünde” çalışıyor.

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) ve Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) Başkanı Hazim Sesli, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, çevreye duyarlı firmaların adeta cezalandırıldığını belirtti. Sesli, arıtma tesisi bulunmamasının çevreye zarar vermenin yanında, haksız rekabete de yol açtığını kaydetti. Sesli şunları kaydetti:

“Haksız rekabet, standartlara uygun çalışan organize sanayi bölgelerini olumsuz etkiliyor. Arıtma tesisi çalıştırmanın bir işletme için maliyeti var. Bu maliyet sanayicinin cebinden çıkıyor. Biz çevreyi kirletmediğimiz için daha çok para harcayalım, çevreyi kirleten sanayici daha az para harcadığı için maliyetleri azalsın, bu yanlış bir mantık.”

Hem kirletiyorlar…

Çevreye verilen zararın azaltılması gerektiğini bildiren Sesli, Uşak’ta bir yılda üç modern arıtma tesisi kurulduğunu bildirdi. Sesli, “Biz çevreyi kirletmiyoruz. Ancak, fedakârlık yapıyoruz. Kula’da da deri işleniyor, Salihli’de de. Ancak, oradaki dericiler arıtma tesisi olmadığı için hem çevreyi kirletiyor hem de işletme maliyetleri daha az olduğu için daha ucuza mal satabiliyor” iddiasında bulundu.

Yakarak enerji elde edilecek

Bu haksız rekabetin önüne geçilmesini isteyen Sesli, kirlilik yaratan kuruluşların bedel ödemediğini kaydetti. Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi’nde oluşan katı atıkların değerlendirileceği bir enerji santralı kuracaklarını da ifade eden Sesli, ihale aşamasına gelindiğini belirterek şöyle dedi:

“Sanayi bölgemizde ekonomik değere dönüştürülemeyen ve vahşice yakılarak doğaya zarar veren katı atıkları değerlendirmek için proje hazırladık. Çevreyi kirleten bu etkenleri ekonomiye kazandıracağız. Katı atık enerji santralı kuruyoruz. Bu santralda katı atıkları çevreye zarar vermeden yakarak enerji elde edeceğiz, bu enerjiyi sanayiciye ucuz vereceğiz.

Türkiye’de ilk kez uygulanacak proje ile yılda 2.5 milyon YTL gelir elde etmeyi hedefliyoruz. Daha sonra Türkiye’deki birçok sanayi bölgesinin bu projeyi hayata geçireceğini düşünüyorum.”

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir