2011 Üniversitelerarası Kış Oyunları’nın yapılacağı Palandöken Dağı’na devlet 2008 yılı yatırım bütçesinden yaklaşık 40 milyon YTL ödenek ayırırken, aynı dağda bulunan ve yıkılmaya terk edilen Palandöken Tabyaları ise ilgisizlikten yıkılıyor.

Kış oyunlarının yapılacağı Palandöken Dağı’nda altyapı çalışmalarında sona yaklaşılırken Osmanlı- Rus Harbi (93 Harbi) öncesinde Erzurum’u Rus istilasına karşı korumak ve Tekman Boğazı’ndan gelebilecek Rus saldırılarını püskürtmek amacıyla Palandöken Dağı’nın 2 bin 980 rakımlı zirvesine yaptırılan üzeri toprakla örtülü Palandöken Tabyası’ndaki yılların ilgisizliği görenleri derinden üzüyor. Bakımsızlıktan kısmen yıkılan ve ilgisizlikten dolayı tarihe karışmak üzere olan Palandöken Tabyaları’nın 2011 öncesinde restore ettirilerek tarihe ve kültüre yeniden kazandırılması istendi.

Erzurum’da yakın bir tarihte başta Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu olmak üzere çok sayıda üst düzey bürokratın katılımı ile 2011 Erzurum Üniversiade Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Toplantısı yapılması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz’ın da katılacağı toplantıda Palandöken Tabyası’nın da master planına alınması istendi. Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) eski başkanı ve avukat Necati Bölükbaşı, Palandöken Tabyası’nın 2011 öncesinde restore edilerek, hizmete sokulmasını istedi. 2011 Kış Oyunları için dünyanın hemen hemen her ülkesinden sporcuların Erzurum’a geleceğinin altını çizen Bölükbaşı, bu sporculara şehrin en önemli kültür ve tarihi eserlerinden Mecidiye, Aziziye ve Palandöken Tabyaları’nın gezdirilmesini istedi. Başta Valilik, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ile Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Müdürlüğü’nü göreve davet eden Bölükbaşı, “Geçmişini bilmeyen, sahiplenmeyen toplumlar geleceği tayin edemezler. Erzurum’un Ruslara karşı korunmasında ve savunulmasında önemli yeri bulunan Palandöken Tabyası’nın restorasyon edilmesi için 2011 Üniversiade büyük bir şans. Bütçeden yarılan paranın bir kısmıyla ecdat yadigarı, ata yadigarı eserlerimizden Palandöken Tabyaları restore edilebilir. İçler acısı durumda, öksüz bırakılan tabyalara acilen sahip çıkılıp bu tarihi eserler ayağa kaldırılmalı. Palandöken Master Planı içerisinde yer alan ve Dağ’ın zirvesinde bulunan Palandöken Tabyası restore edilip yeniden ayağa kaldırılmalı.” diye konuştu. Elazığ’dan Erzurum’a tatil için gelen Abdullah Orhan ise, kültürel amaçlı gezi için çıktığı Palandöken Tabyaları’nda karşılaştığı olumsuz manzaradan utanç duyduğunu söyledi. Orhan, 2011 Kış Oyunları öncesi Tabyalara sahip çıkılıp buranın yeniden restore edilmesini isteyerek, “Tabyaların restore edilerek 2011 öncesinde yerli ve yabancı turizme kazandırılmasını istiyorum.” dedi.

Hatırlanacağı üzere Zaman Gazetesi 1 Ağustos 2005 tarihli nüshasında, ‘Düşmanın yıkamadığı tabyaları bakımsızlık yıkıyor’ başlığışla Palandöken Tabyası’nın kaderine terk edilmesini Türkiye kamuoyuna duyurmuştu. Haberin yayınlanmasının ardından dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Palandöken Tabyası’na sahip çıkıp, restorasyonunu yaptıracağını iddia etmişti. Yine dönemin Valisi Celalettin Güvenç, beraberinde milletvekilleriyle Palandöken Tabyası’na çıkmış ve gereğinin yapılacağını belirterek, “Tabyaları turizme kazandırmak ve gelecek nesillere aktarmak için gerekli çalışmaları başlatacağız.” demişti.

19. yüzyıl Askeri Mimari eserlerinden olan ve savunma amaçlı yaptırılan Palandöken Tabyası, Rus istilasına karşı yaptırılmıştı. Tabyaları yazın koyun güden çobanların hayvanlarını yağmurdan korumak için ağıl olarak kullanıldığı da söyleniyor.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir