Gümrük kapılarında yap-işlet-devret (YİD) modeliyle süren modernizasyon kapsamında 3 sınır kapısında daha çalışmalar tamamlanmak üzere.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) sürdürdüğü çalışmalarda Kapıkule, Hamzabeyli ve Sarp kara sınır kapıları önümüzdeki günlerde yenilenmiş olarak faaliyete geçecek. Kapıkule’de inşaatın birinci etabı tamamlanırken, geçici kabul (yeniden ihraç şartıyla yurda vergisiz kabul) işlemlerine başlandı. İkinci etap inşaatı da bitmek üzere olan kapıda bu çalışmaların maliyeti, 132 milyon TL oldu. Bu rakam Hamzabeyli için 10 milyon TL, Sarp kapısı için ise 41 milyon TL olarak belirtiliyor.Gürcistan’la görüşmeler sürüyor
Gümrük Müsteşarlığı, bu yıl 10 sınır kapısında daha yeniden yapılandırmaya geçerek 2010’a kadar bu çalışmaları tamamlamak istiyor. Bu kapsamda Nusaybin, Dilucu, Akçakale, Türkgözü, Esendere, Dereköy, Karkamış, Öncüpınar, Yayladağı ve Pazarkule kara sınır kapılarındaki yenileme çalışmalarının bu yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Nusaybin sınır kapısında arazi mayınlardan temizlendi. Akçakale’de de bu işlemler sürüyor. Dilucu, Türkgözü ve Esendere kapılarında çalışmalara geçilmesi için projeler hazırlanırken; Dereköy’de yapılacak çalışmalar için Bulgaristan’la görüşülüyor.

Ayrıca Gürcistan’la ilk kez ortak sınır kapısı açmak için görüşmeler sürerken, görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda kapının yapımına TOBB’un talip olduğu belirtiliyor.

TOBB, YİD kapsamında gümrükleri modernize ederek bir süreliğine işletip Gümrük’e devrediyor.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir