İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu ile Genel Sekreter Eyüp Özgüç arasında yaşanan fikir ayrılığı, bir krize dönüştü..

2010-kriz.jpgİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı (AKBA), 27 Mart yerel seçimlerine beş kala -gayet manidar bir şekildehem içeriden, dışarıdan hem de medyadan kaynaklanan ‘asılsız’ dedikodular ve ‘asıllı’ sıkıntıların pençesinde kıvranıyor. Yüzde yetmişlik kısmı ‘kentsel uygulamalar’a, geri kalanı ise kültür-sanat projelerine ayrılan 805 milyon TL’lik dev bütçesiyle, bir çok spekülasyona gebe kalan Ajans, kendi içindeki ‘atanmışlar’ ve ‘seçilmişler’in yetki ve özerklik krizine kapılmış gibi görünüyor. Bu konudaki en büyük ‘haber kaynağı’nın kültür ve sanat içerikli dedikodu-kulis köşe yazıları olması mevcut düğümü daha çözülmez kılıyor. Bu konudaki söylentiler, dün yeni bir aşama kaydetti. Bir internet sitesine ‘flaş’ haber olarak verilen iddiaya göre “İstanbul 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Nuri M. Çolakoğlu, önceki akşam İstanbul 2010 AKB Yürütme Kurulu’nun yaptığı bir toplantı ertesinde, kurulun dört üyesiyle birlikte istifa etmişti.” Konuyla ilgili olarak SABAH’a kısa bir açıklamada bulunan Başkan Çolakoğlu, böyle bir istifanın kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi ama süregiden ‘birtakım sıkıntıların’ mevcut olduğunun da altını çizdi. Çolakoğlu’nun istifasının doğru olmadığı, İstanbul 2010 AKB İletişim Direktörü Deniz Giray tarafından da teyid edildi. Giray ayrıca, yine kulislerde gündeme gelen İstanbul 2010 Artistik Komite Sinema Birimi Yardımcısı Ayşen Sever’in de görevden ayrıldığı konusundaki ‘haber’leri yalanladı.

Dedikoduyla iş yürümez
Öte yandan, İstanbul 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu ile Genel Sekreter Eyüp Özgüç arasındaki fikir ayrılığı, yapılan açıklamalarla iyice derinleşti ve netleşti. SABAH’a konuşan Özgüç, basında çıkan yazılara atıfta bulunarak, dedikoduyla iş yapılamayacağını, devletin dedikoduyla yönetilemeyeceğini ve mevcut sıkıntıların ancak ilgili mercilerin devreye sokulmasıyla aşılabileceğini söylerken, İstanbul 2010 AKB Yürütme Kurulu’nu da şöyle eleştirdi: “Oturup şunları sormamız gerekiyor: İstanbul 2010 AKB Yürütme Kurulu bugüne kadar niçin bir proje sunamamış? Projelerin değerlendirilmesi ve seçim sürecinde niçin objektif davranılmıyor? Niçin İstanbul 2010’a gönderilen projeler aylarca bekletiliyor? Açıkçası ben ortada böyle bir krizin olduğuna inanmıyorum.” Özgüç, konunun muhatabının Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir