Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, 2009 yılında İstanbul’da 6500 konutluk 5 yeni projeye başlayacaklarını açıkladı. Ocak ayında Bahçelievler’deki projenin satışa çıkacağını belirten Ağaoğlu, Galatasaray’ın Seyrantepe’deki stadyumunun bitişiğinde de rezidans ve kongre merkezlerinden oluşan bir projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Ağaoğlu, Ayazağa, Doğu Ataşehir ve Yeniköy’de konut ve rezidans projelerine start vereceklerini ifade etti.

Üretime devam edilip, gerekli önlemlerin alınması durumunda, Türkiye’nin bu krizden güçlenerek çıkacağını ifade eden Ağaoğlu, “Önümüzdeki yıl, geçmiş yıllarda yakaladığımız satış grafiğini yakalamayı hedeflemiyoruz ama yatırımlarımıza devam ediyoruz, projelerimizi ertelemeyi kesinlikle düşünmüyoruz” dedi.

Konut alma zamanı
Sezon açılışı nedeniyle bulunduğu Uludağ Ağaoğlu My Resort Otel’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ağaoğlu, ABD’de başlayan finansal krizin, 2010-2011’e kadar devam edeceği tahmininde bulundu. Ağaoğlu, Türkiye’nin dünyaya entegre olduğunu belirterek, “Dolayısıyla ‘Türkiye, krizden etkilenmeyecek’ ya da ‘Kriz, teğet geçecek’ demek, bence yanlış” görüşünü dile getirdi.

Bugüne kadar on binlerce konut ürettiğini belirten Ağaoğlu, “Doğru yerde, doğru projeden alım yapanın kaybettiğini görmedim” dedi ve ekledi: “Faizlerin yüzde 150-200 olduğu kriz döneminde dahi 5 projeyi aynı anda yapıp sattık ki o zaman konut kredisi gibi bir şey de yoktu. Faizlerin yüzde 100 olduğu dönemde bile konut alan kazandı. İhtiyacı olan, alım gücü de varsa bence emlak almanın zamanı.”

TOKİ’nin projeleriyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Ağaoğlu, özel sektörün A ve B grubuna yönelik konut yaptığına dikkat çekerek, “Özel sektörün C gelir grubuna proje üretmesi, şu an mümkün değil. Barınma hakkı da insanların anayasal bir hakkıdır. Bunu özel sektör yapamıyorsa devletin yapması lazım” dedi. TOKİ’nin alt gelir grubuna yönelik konut üretimini başarılı bir şekide yerine getirdiğini kaydeden Ağaoğlu, 100-200 YTL taksitle insanları ev sahibi yapmanın kolay bir iş olmadığını ifade etti.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir