DSİ Bölge Müdürü Sarıyıldız, “İzmir, son 1.5 ayda rekor düzeyde yağış alınca, barajlarımız yükseldi. Şimdilik kuraklık tehlikesi yok” dedi.

İzmir’de yılbaşından beri devam eden yağışlar, barajlardaki su seviyesini yükseltirken, yeraltı kaynaklarını doyurdu. Tahtalı Barajı’ndaki su seviyesinin yüzde 30’a ulaştığını belirten Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, İzmir’in içme suyu ihtiyacını 2009 yılının sonuna kadar garantilediği müjdesini verdi.

Öte yandan geçtiğimiz ay İzmir’de metrekareye düşen 204.1 kilogramlık yağış, ocak ayının 126.6 kilogram olan uzun yıllar ortalamasını neredeyse yüzde 80 oranında geçti. İçinde bulunduğumuz Şubat ayının 12 gününde, metrekareye düşen 111.9 kilogramlık yağış ise, şubatın 98.7 kilogram olan uzun yıllar ortalamasını da daha şimdiden geride bıraktı.

Rekor kırıldı
Geçen yıl yağış fakiri olan İzmir’de bu yıl korkulan olmadı. 2008’in Ocak ayında metrekareye 30.1; Şubat ayında ise 9 kilogram yağış düşmesi büyük endişe yaratmıştı. Kuraklık korkusu, geçtiğimiz Ocak ayı başından bu yana devam eden yağışlarla, yerini sevince bıraktı. Ocak’ta metrekareye 204.1, Şubat’ın 12 gününde de 111.9 kilogram yağış düşmesini değerlendiren İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “Bu yıl geçen yıla oranla yağışların durumu çok sevindirici. Uzun vadeli tahmin yapamıyoruz ama, Mart ayında da yağış olmasını bekliyoruz. Eğer önümüzdeki ay da yağışlar böyle giderse, kuraklık tehlikesinden iyice uzaklaşırız” dediler.

Yüz güldüren yağmurlar, 2008’in Kasım ayında seviyeleri yüzde 10’un altına inen barajların da yükselmesini sağladı. Tahtalı’da yüzde 30, Balçova’da yüzde 50, Demirköprü’de yüzde 33’luk doluluk oranına ulaşıldı. Aliağa’ya içme suyu veren Güzelhisar Barajı ise, yüzde 80’e dayandı. Ürkmez Barajı’nda doluluk oranı yüzde 44’e, Alaçatı’ta ise yüzde 48’e çıktı. İzmir’in içme suyu ihtiyacının yüzde 35’ini karşılayan Tahtalı ve Balçova barajlarındaki doluluk oranının sevindirici olduğunu belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, “Tahtalı ve Balçova barajlarında biriken yüzde 30 ve yüzde 50 oranındaki su, İzmir’in 2009’daki içme suyu ihtiyacını garanti altına almıştır. Hiç yağmur yağmasa bile, 1 yıllık su ihtiyacımız hazır. Artık ‘İzmir’in şu kadar günlük suyu kaldı’ söylemleri bitti. Ayrıca Manisa’daki Sarıkız ve Göksu yeraltı su kuyularının seviyesi de arttı. Yağışlar nedeniyle gerçekleşen bu artış, arsenik oranın düşmesine de etki edecektir” diye konuştu.

Bergama’daki Kestel Barajı’nda, geçen yıl Kasım ayında 3 milyon 300 bin metreküp su bulunurken, bu rakam 16 milyon 900 bin metreküpe çıktı. Sulama amaçlı bir başka baraj olan Seferihisar Barajı’ndaki su miktarı 800 bin metreküpten 3 milyon 700 bin metreküpe, Kavakdere’de 700 bin metreküpten 3 milyon 200 bin metreküpe yükseldi.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir