BM, nesli tükenme tehlikesi altındaki gorillere daha fazla ihtimam gösterilmesi amacıyla 2009’u onlara adama kararı aldı.

orman.Jpeg

Nesli tükenme tehdidi altında olan gorillere, önümüzdeki yıl itibarıyla daha fazla önem verilecek. Bu amaçla 2009, BM yetkilileri ve 100’den fazla ülke temsilcisinin katıldığı törenle, Dünya Goril Yılı ilan edildi. BM Göçmen Türler Komisyonu uzmanı John Mshelbwala, yıl boyunca gorillerin kötü durumu ve yaşam alanlarına yönelik tehditlerle ilgili bilincin artırılması için çabaların artacağını açıkladı. BM Çevre Programı uzmanı Ian Redmond da, “Bu sadece gorillerle değil, yaşam alanlarıyla da ilgili olacak” dedi ve gorillerin ‘ormanın bekçileri’ olduğuna dikkat çekti.

Tanınmış primatolog ve inisiyatifin öncüsü Jane Goodall da, “Bu muhteşem yaratıkları kurtamak ve insan türünün bu yakın akrabasına bir gelecek hazırlamak için tüm kaynaklarımızı bir araya getirmenin vakti geldi” dedi. Roma’daki törene katılanlar arasında Monaco Prensi 2. Albert de vardı. Soyu tükenme tehlikesi altındaki hayvanlarla ilgili BM sözleşmesinin uygulanması çalışmalarını sürdüren Robert Hepworth, gorilleri korumak amaçlı uygulamaya konulacak projeler için yarım milyon avro toplamayı hedeflediklerini söyledi. Hepworth, gorillerin yaşam alanlarını korumak ve kaçak avcılığı önlemek için daha fazla şey yapmak gerektiğine dikkat çekti.

Gorillerin yok olmalarının temel nedenlerinin başında Ebola dahil olmak üzere hastalıklarla ormanların yok olması geliyor. Goriller ayrıca etleri için avlanıyor ve yavruları evde beslenmek için yakalanıyor.

Hafta boyu sürecek konferansta, 100’den fazla ülkeden gelen temsilciler, aralarında çita, balina, yunus ve şahinlerin de yer aldığı 30 türün korunması için görüşmeler yapacak. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği ve diğer gruplar tarafından ağustosta yayımlanan bir rapora göre, maymunların 634 türü ve alt türü insan etkinlikleri yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir