Cumhurbaşkanı’nın“2-B Yasası” ilgili düzenlemenin de içinde bulunduğu kanun değişikliğini onaylamasına sivil toplum örgütlerinden büyük tepki geldi.

NTVMSNBC’nin görüştüğü Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Yücel Gül, şunları söyledi:

Biz yetmişi aşkın sivil toplum örgütü biraraya gelerek “Ormanlarımıza Sahip Çıkalım” adlı bir birlik kurduk. Bu birlik bu konuda uzun süredir çalışmalar yapıyor. 2 B ile ilgili gelişmeleri takip ediyor. Daha önce yasa korsan bir şekilde gece yarısı çıktıktan sonra Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği Yürütme Kurulu üyeleri biraraya geldik.Cumhurbaşkanı’na yönelik bir başvuru hazırlayıp yolladık. 23 Ocak tarihli bu başvuruda öncelikle Cumhurbaşkanı’nın bu başvuruyu onaylamamasını talep ettik ve görüşme talep ettik. Sayın Gül bu başvuruyu dikkate almadı. Bu yasanın yangından mal kaçırır gibi bir başka yasanın içine eklenmesini onaylanmasını kınıyoruz. Öncelikle bunun iyiniyetten uzak olduğunu düşünüyoruz. Daha önce bütün olarak çıkaramadıkları yasaları bölürek bölüm bölüm çıkarıyorlar. Bunun çok açık amacı 2 B alanlarının satışı. Biz bunun birazcık krizle bağlantılı olduklarını düşünüyoruz. Daha önce 25 milyar dolarlardan bahsetmişlerdi. Böyle bir beklenti gerçekçi değil. Bu yasanın en sakıncalı tarafı 2 B satışının altyapısını oluşturmak. Bu yerlerin değerlendirilmesi adı altında satışı sözkonusu olacak.

2 B arazileri kadastro ekiplerinin elinde
Bu yasa içinde bundan sonra orman kadastro çalışmalarının kadastro ekiplerince yapılması öngörülüyor. Bu çok büyük yanlış, kadastro ekiplerinde ormancılık eğitimleri almış elemanlar çok yoktur. Alanların orman mı değil mi kararını bu ekiplerin alması zararlı olacaktır.

Cumhurbaşkanı bunu onayladığı için yapılacak ikinci yöntem muhalefet partileri aracılığıyla bu işin anayasa mahkemesine gönderilmesi. Anayasa Mahkemesi’nden bu işin geri döndürüleceğini umuyorum.

“Oldu bittiye getiriyorlar”
Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Mustafa Yumurtacı ise şu yorumda bulunuyor:

Meslek örgütü olarak bu tür düzenlemelere karşıyız. Bunlarla sorun çözülmez. Geçmişte Osman Pepe döneminde 2 B sorunu ile ilgili çalışmalara katılmıştık. Bu çalışmalar 10 ay sürmüştü. Bir yasa tasarısı hazırlanmıştı. Siyasal iktidar bu detaylı çalışmayı görmezden gelip, günlük çözümler üzerinde duruyor. 22 Temmuz 2007 seçimlerinden sonra anayasa tasarısı hazırladılar geçmişteki çalışmalara hiç değinmeden, ormancı kuruluşların bilgisi dışında maddeler çıkarıldı. Geri çekildi. Yasa ile çözmeye çalıştılar. 2 B’nin Tapu Kanunu ile çözülmesi büyük sorunlar getirir. Bu çözüm getirmez. Çünkü 2 B çok yönlü bir konu… Bu konuda siyasal iktidar yanlış yapıyor. Bize göre olay tamamen yanlıştır. Bunun ümit ederiz ki yeni baştan ele alınması için belirli siyasi partiler bu işi anayasa mahkemesine götürür.

2 B küçük bir ek madde ile çözülemez. Oldu bittiye getirirler, seçimler öncesi bir satış ile ilgili kısa bir yasa maddesi çıkarırlar belirli yerleri satışa çıkarırlar. Aslında 2 B çok büyük sorun. Kamuoyunu yanıltan şu… Betonlaşmış yerler orman yapılır mı? Kimse 2 B çözülmesin demiyor. Kentlerde köylerdeki bu yapılaşmış yerler 2 B alanlarının yüzde 6’sı sadece. Peki yüzde 94’ü nasıl çözeceğiz? Bize göre mümkün değil. Sıkıntı ordan doğuyor.

Kaynak: NTVMSNBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir