Turizmcilerin ’Şezlong Yasası’ olarak savunduğu, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen yasa teklifi, Meclis’te çevrecilerle turizmciler arasında kulis savaşı başlattı.

154arazimafya.jpgTurizmciler, AKP’nin daraltmaya hazırlandığı teklifi aynen çıkarmak için yoğun çaba harcıyorlar. Yasayı hazırlayan Prof. Dr. Adem Sözüer, “Sadece şezlongdan dolayı açılan tek dava yok. TCK’nın kamu taşınmazlarının işgalini suç kabul eden 154’üncü maddesi değişirse arazi mafyası yeniden doğar” dedi.

Bodrum’daki kaçak iskeleler Çevreciler tarafından Meclis’e gönderilen dosyalarda ise mera, harman yeri, yol gibi yerlerdeki işgaller, Hazine arsalarını duvarla çevirme, kentlerin parklarında, yeşil alanlarındaki işgallerle ve özellikle Bodrum’daki kaçak iskelelerle ilgili örnekler bulunuyor. Örnek bir mahkeme kararındaki tespitler ise şöyle:

Şezlong değil tesis “Bilirkişi rapor ve krokilerinde anlaşıldığı üzere; devletin hüküm ve tasarrufunda olan alana restoran, açık restoran, sahil bar, tuvalet, havuz, voleybol sahası, oturma yerleri yapıldığı, şezlonglar ve gölgelikler koyulduğu, genelin kulanımına açık bu alanlara ve denize ücret ödemeyen kişilerin sokulmadığı, böylece kamu arazisinin ve deniz kıyısının kamunun kullanılmasına mani olacak surette işgal edildiği, sanığın ecrimisil ödemesinin cezai mahiyette olduğu, kira akdi veya kira bedeli olark kabulünün mümkün olmadığı ve suç işleme kastını ortadan kaldırmadığı, sahiplenilen ve işgal edilen mahallin ekonomik değerinin astronomik olduğu keşif esnasında halen kullanım, işgal ve sahiplenme durumunun devam ettirildiği göz önüne alındığında sanığın bu alanı bırakma niyetinde olmadığı, kullanıma devam etmek suretiyle aynı suçu işlemeye devam edecekleri anlaşılmıştır.”

Her yer işgale uğrar Prof. Dr. Adem Sözüer, TCK 154. maddenin şezlong ve şemsiyeye engel olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Anayasa gereği sahil şeritleri herkese açık olmak zorunda. Sadece bu nedenden dolayı açılmış bir dava duymadım, bir Yargıtay kararı da görmedim. Turizmciler buraların da özel işletme konusu olmasını istiyorlarsa, Anayasa değişikliği gerekir. TCK 154. madde değiştirilir ve kamu taşınmazlarının işgali suç olmaktan çıkarılırsa, 3 yıldır durmaya yüz tutan işgaller yeniden başlar. Askeri bölgeler hariç her yer işgale uğrar. Arazi mafyaları yeniden ortaya çıkar.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir