Jandarmanın yürüttüğü operasyon kapsamında gözaltına alınan ve eski Beylikdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı’nın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli, dün Büyükçekmece Adliyesi’ne sevk edildi. 13 kişi serbest kalırken, aralarında Orakçı’nın da bulunduğu 11 kişi mahkemece tutuklandı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nca yapılan istihbarat çalışmaları sonucu, Beylikdüzü Belediyesi ve yan kuruluşu olan Beyaş Turizm Sağlık İnşaat A.Ş’de bir grubun, “İhaleye fesat karıştırmak”, “Rüşvet almak”, “Görev ve unvanı kötüye kullanmak suretiyle haksız kazanç elde ettikleri” tespit edildi.
Bunun üzerine Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, adli makamlardan alınan takip kararı gereğince suç örgütü üyeleri takibe alındı.

Büyükçekmece 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin arama ve el koyma kararı üzerine, “Organize bir şekilde ihaleye fesat karıştırma, resmi belgede sahtecilik, rüşvet, zimmet, imar planlarında usulsüzlük ve görevi kötüye kullanma” iddiasıyla, 9 Nisan’da 33 adrese operasyon düzenlendi.
Operasyonda, Orakçı ile belediyede görevli müdürlerin de aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Operasyonda ayrıca, 5 tabanca, 277 fişek, sahte kredi kartları, kaşeler ve avukat tanıtım kartları da ele geçirildi.

5 kişi savcılıktan serbest

24 şüpheli, dün Büyükçekmece Adliyesi’ne sevk edildi. Bu kişilerden 5’i savcı tarafından adli kontrol denetimine tabi tutulmak şartıyla serbest bırakılırken, aralarında eski Başkan Orakçı’nın da bulunduğu 19’u ise tutuklanmaları istemiyle mahkemeye çıkarıldı.
8 kişiye serbest bırakan mahkeme, aralarında Orakçı’nın da bulunduğu 11 kişinin tutuklanmasına karar verdi.
Zanlılardan bazılarının, Beylikdüzü’nde bir çay bahçesinde konulan ses bombası ile ilgili olarak da sorgulandığı öğrenildi. Ayrıca bu konuyla ilgili soruşturmanın jandarma tarafından devam ettirildiği, bomba ile ilgili faillerin aranmasının sürdüğü öğrenildi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir