New York Eyaletindeki Catskills Dağları’nın eteklerindeki eski bir çiftliğin bir bölümünde yer alan Cranberry Pond House, gelişen bir ormanlık alana geçiş yapan bir alanı kaplıyor. Kurbağaların, kaplumbağaların, kunduzların, balıkkartalıların, balıkçılların ve ördeklerin çektiği baharla beslenen bir gölete bakan ev, manzaranın üzerinde yükselen heykelsi bir forma bürünüyor . Bu tasarım seçimi, Cranberry Pond House alanının ekolojisinin ve hidrolojisinin yapının altında engellenmeden akmasını sağlar.

Kızılcık Göleti Evi

©Bryce de Reynier

Kızılcık Göleti Evi’nin Tasarım Konsepti

Refuge and Prospect’in biyofilik ilkeleri etrafında tasarlanmış olan bu 3 yatak odalı , 1.150 m² Cranberry Pond House, aşağıdaki göletin sakin manzarasıyla geniş bir his sunarken, çevresinde bir koruma hissi uyandıracak şekilde tasarlanmıştır. Peyzajla bağlantı ve düşünceli bir şekilde tasarlanmış düzen, evin algılanan ferahlığını artırıyor. Cranberry Pond House’un heykelsi formu, çeşitli mekanların boyutuna ve işlevine karşılık geliyor: ortak alanlar yüksek tavanlara sahipken, yatak odaları ve banyolar daha bastırılmış ve sakin bir ölçek sergiliyor.

Kızılcık Göleti Evi

©Bryce de Reynier

Doğrusal yapı, mekanlar arasında mahremiyet sağlarken, ebeveyn yatak odasına farklı bir karakter kazandırarak evin sonunda gözlerden uzak bir kulübe hissi veriyor. Kızılcık Gölet Evi enerji verimliliği göz önünde bulundurularak tasarlandı. Kışın pasif güneş enerjisi ısıtmasından yararlanmak için güneydoğuya bakan bir cam duvar bulunmaktadır. Evde ayrıca ek ısıtma sağlamak için odun sobası ve küçük elektrikli fan-coil üniteleri bulunmaktadır. Pencereler ve ev, enerji mevzuatı gerekliliklerini fazlasıyla karşılayacak şekilde iyi yalıtılmıştır.

Kızılcık Göleti Evi

©Bryce de Reynier

Evin, yaz aylarında evin serin kalmasına yardımcı olan, evin her yerinde ekranlı bir sundurma ortamına izin vermek için stratejik olarak yerleştirilmiş çalıştırılabilir pencereleri vardır. Aile, Cranberry Pond House’un operasyonel karbon ayak izini dengelemek için tasarıma güneş panelleri eklemek yerine yenilenebilir şebeke enerjisine yatırım yaptı. Ev, uygun maliyetli kereste boyutları kullanılarak ve beton kullanımını en aza indirerek inşaat kolaylığı göz önünde bulundurularak tasarlandı . Evin dış cephesinde dayanıklı ve minimum bakım gerektiren doğal malzemeler kullanılmıştır.

Kızılcık Göleti Evi

©Bryce de Reynier

Cranberry Pond House’da ikamet etmek, manzara içinde yaşama hissi vererek derinden rahatlatıcı ve canlandırıcı bir deneyim sunar. Gün doğumu, fırtına, ayın doğuşu ve gökkuşağı gibi günlük olaylar sürekli olarak ortaya çıkar. Ambiyans, kuş cıvıltıları ve pencerelerden içeri süzülen ormanlık alanın hoş kokuları ile metal çatıdaki ritmik yağmur deseniyle doludur. Mimar ve ailesi, hareketli dairelerinden ve Manhattan’ın telaşlı yaşamından vazgeçilmez bir kaçış noktası olarak bu projeyi inşa etmek için uzun yıllarını adadılar.

Kızılcık Göleti Evi

©Bryce de Reynier

Proje Bilgileri:
Mimarlar: Bryce de Reynier
Alan: 1150 ft²
Yıl: 2022
Üreticiler: Ecosmart, Fleetwood , Gitar, Jakuzi, Huberwoods, Loewen, Morso, Paul Lloyd Sargent, Sugatsune
Baş Mimarlar: Bryce de Reynier, AIA
İnşaat Mühendisliği: Pietrzak & Pfau
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir