Teması, afet bölgelerinde yerel üretim mekânlarını yemek kültürü üzerinden düşünmek olarak belirlenen ikinci “İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu”nun son başvuru tarihi 6 Temmuz 2023.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Planlama Ajansı ve İBB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Dönüşüm Atölyesi iş birliğiyle gerçekleşecek olan İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu, afet bölgesindeki kamusal alan kullanımlarını desteklemek için kullanım ağından (geçici olarak) çıkmış artık ahşap ve metal malzemelerin yeniden değerlendirilmesine odaklanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

8 – 11 Temmuz 2023 tarihlerinde Ferhan Yalçın, Gamze Akbaş, Esin Özkılıç, Kenan Saluğu ve Ece Akkoyunlu montörlüğünde, İPA Kampüs’te gerçekleşecek olan maratonda, tasarımcılar (ekipler halinde ya da bireysel) çalışarak afet bölgesindeki kamusal alanlarda kullanılacak ürün ya da ürünler tasarlayacak.

 

 

 

 

 

 

 

İkincisi düzenlenen ileri dönüşüm tasarım maratonunun teması, afet bölgelerinde yerel üretim mekânlarını yemek kültürü üzerinden düşünmek. Maraton kapsamını moderatörler kısaca şu şekilde özetliyor:

 

 

 

 

 

 

 

“Bazı coğrafyalarda, yemek o bölgenin kültürel çeşitliliğini, zenginliğini gösteren en önemli semboldür. Yemek ve yemeğin üretim biçimi, bölgede yaşayanların bir araya gelişinin önemli bir aracı hale gelmektedir. Bu bir araya gelme biçimi iletişimin, sosyalleşmenin ve bazen statünün en önemli göstergesidir. Yemek üretim mekanı, sosyalleşme birimi olarak düşünüldüğünde müşterek mekan gelişimin en önemli örneği haline gelmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, afet bölgesindeki sosyal mekanların, bulunduğu coğrafyaya ait kültürel bir öğe üzerinden okunmasıyla beraber, bölgenin yemek kültürü ve yemek üretim mekânları düşünülerek yeniden ele alınmasıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

Maraton sonunda bir jüri değerlendirmesi sonucu birinci seçilen tasarım(lar) daha sonra İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Dönüşüm Atölyesi’nde uygulanıp, uygulama sonrası İBB’nin imkanları ile afet bölgesine gönderilip kurulacak ve kullanıma sunulacak.

 

 

 

 

 

 

 

Açık çağrı ile seçilecek tasarımcılar için son başvuru tarihi 6 Temmuz 2023’tür.

 

 

 

 

 

 

 

Maraton hakkında diğer detaylar:

 

 

 

 

 

 

 

– Açık çağrıya başvurmak için aşağıdaki form doldurulmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

– Tasarım ve yapım ile ilgili bölümlerde (mimarlık, mühendislik, ürün tasarımı, vs.) okuyan, yeni mezun olmuş olan ya da ileri dönüşüm konusunda çalışmalar yapan genç tasarımcılar açık çağrıya başvurabilir.

 

 

 

 

 

 

 

– Açık çağrıya bireysel ya da ekip olarak başvurulabilir. Ekip başvurularında ekipler en fazla 4 kişiden oluşmalıdır. Bireysel başvurular ise 1 kişilik ekip olarak kabul edilecektir. Açık çağrı ile en fazla 10 ekip seçilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

– Bireysel başvurularda, kişinin deneyimi göz önünde bulundurularak ekibi belirlenecektir.

 

 

 

 

 

 

 

– Bireysel başvurularda, başvuru formuna 200 kelimeyi aşmayan 1 niyet mektubu ve başvuranın ileri dönüşüm konusunda daha önce yapmış (tasarlamış ve/veya uygulamış) olduğu 2 ya da 3 adet çalışmayı içeren ve boyutu 10 MB’yi aşmayan görselleri içeren bireysel portfolyosu eklenmelidir. Paylaşılan görsellere künye eklenmeli ve eğer işbirliği içeriyorsa başvuru sahibinin işe katkısı tanımlanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

– Ekip olarak başvurularda, ekip en fazla 4 kişiden oluşmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

– Ekip olarak başvurularda, başvuru formuna 300 kelimeyi aşmayan 1 niyet mektubu ve ekipteki her bir kişinin ileri dönüşüm konusunda daha önce yapmış (tasarlamış ve/veya uygulamış) olduğu 1 ya da 2 adet çalışmayı içeren ve boyutu 10 MB’yi aşmayan görselleri içeren kolektif bir portfolyo eklenmelidir. Paylaşılan görsellere künye eklenmeli ve eğer işbirliği içeriyorsa başvuru sahibinin işe katkısı tanımlanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

– Başvurular arasından seçim yapılırken niyet mektubu ve portfolyo belirleyici olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

– Başvuru sonuçları 7 Temmuz 2023 tarihinde katılımcılara e-posta yoluyla duyurulacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

– 8 – 9 – 10 ve 11 Temmuz tarihleri boyunca her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında düzenlenecek  olan tasarım maratonunda yer alacak ekiplerin süreç boyunca tam katılım sağlamaları beklenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

– Çalışma alanı olarak kullanılacak olan İPA Kampüs’teki Hangar binası maraton boyunca katılımcıların kullanımına açık olacaktır. Katılımcılara öğle yemeği ve içecek desteği verilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

– Seçilen tasarımcıların maraton boyunca projeyi detaylı anlatabileceği programlara sahip bilgisayarı ile maratona katılması beklenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

– Yapılan tasarımlar maraton sonunda alanında deneyimli jüri tarafından değerlendirilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

– Maraton sonunda jüri tarafından 1. seçilen ekibin, uygulama sürecinde İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Dönüşüm Atölyesi’nde çalışması ve üretim aşamasını kontrol etmesi beklenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

– Üretim aşamasının ardından 1. seçilen ekibin afet bölgesinde gerçekleştirilecek kurulum çalışmalarında da sahada olması beklenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

– Açık çağrıya son başvuru tarihi 6 Temmuz 2023’tür.

 

 

 

 

 

 

 

Ödüller ve Telif Hakları

 

 

 

 

 

 

 

Jüri tarafından 1. seçilecek tasarımın tasarımcıları, bu maratonda yaptıkları çalışmaların İstanbul Planlama Ajansı tarafından kullanılmasına süresiz olarak tam kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul eder. Yapılan çalışmalar ve tasarım için, tasarımcılar sonradan verdiği lisansı kesinlikle geri almayacağını kabul eder. Bu lisans için İstanbul Planlama Ajansı tarafından herhangi bir telif hakkı bedeli tarafına ödemeyecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Maratonda seçilen tasarımın tüm hakları İstanbul Planlama Ajansı’na devredilmiş sayılır.

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için

 

 

 

 

 

 

 

 

İlişkili Haberler

 

 

 

 

 

 

 

 • İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu 

   

   

   

   

 • İleri Dönüşüm Tasarım: İnşaat Atıklarından Heykel Tasarımına Yarışması Sonuçlandı 

   

   

   

   

 • Hacking The City – Geleceğin Kentleri Yarışması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir