İskandinavya’dan Madagaskar’a, Sri Lanka’dan Kanada’ya, 80’den fazla ülkeye giden, doğa fotoğrafçısı Süha Derbent’in “Harmoni” adlı sergisi sanatseverlerle buluştu.

 

Küratörlüğünü Hülya Şekercioğlu‘nun üstlendiği, Afrika’nın doğasını ve insan portrelerini yansıtan “Harmoni” sergisi, Maximum Uniq Hall’de ziyarete açıldı.

 

Süha Derbent, 40 yıldır yaban hayatı fotoğrafçılığı yaptığını belirterek, “Hayatımın yarıdan fazlası yaban hayatında geçti. Çekimleri yaparken zaman zaman gittiğim yerlerde yerel insanlarla da iletişimim oluyordu. Onların da fotoğraflarını çekiyordum. Bu sergide de hem insanların hem de hayvanların doğaya uyumuna vurgu yapmaya çalıştım” dedi.

 

Şehir hayatında sürekli tüketerek yaşamayı alışkanlık haline getiren insanlar üzerinde bir farkındalık oluşturmak istediğini aktaran Derbent, “Afrika’yı görmek, doğayı ve hayvanları izlemek, aslında insanın özüne ve kendine yaptığı bir yolculuk. Milyonlarca yıldır varlığını sürdüren ve kusursuz bir döngüye ve uyuma sahip olan doğayı yenmeye çalışmak yerine, uyum içerisinde olmayı öğrenmemiz ve bunu sürdürülebilir kılmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

“DOĞADAKİ CANLILARDAN DAHA ÖNEMLİ OLMADIĞIMIZI KABUL ETMELİYİZ”

 

Doğada yaşayan tüm canlıları eşit değerlendirdiğini vurgulayan Derbent,
“Eşit haklara sahip olduğumuzu ve onlardan daha önemli olmadığımızı kabul etmeliyiz. Bugün, bazı türlerin sadece fotoğraflarını gösterebiliyoruz çocuklarımıza. Hepsi birden tükendiğinde, sadece fotoğraflarını gösterebileceğimiz bir gün olmayacak. Çünkü o gün biz de tükenmiş olacağız” dedi.

 

“Doğayı tüketerek varlığını sürdürebileceğini düşünmek, insana özgü, adım adım intihar etme yöntemidir” diyen Derbent, “İşte tam da bu nedenle adı ‘Harmoni’ olan bu sergide, sizler Afrika doğası ve bölgenin farklı yerlerinde yaşayan insanların portrelerini izlerken, bu uyuma dikkat çekmeyi umuyorum” diye konuştu.

 

 

Fotoğraf sanatçısı Derbent, küresel iklim değişikliklerinden Afrika’nın da etkilendiğine dikkati çekerek, “Eskisi kadar çok kolay hayvan bulamıyoruz. Önceden yağışlı ve kurak sezonlar belliydi ama şimdi karışmış vaziyette. Uzun yıllardır Afrika’ya gidiyorum ve tüm bu değişimi belgeliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Kişisel arşivinde 2 milyondan fazla fotoğraf bulunan ve “Kenya’nın Yaban Yüzü” ile “Yüz Yüze” adlı kitaplara imza atan Derbent’in seyahat yazılarıyla fotoğrafları, yerli-yabancı birçok gazete ve dergide yayınlandı.

 


Sergi 19 Mayıs‘a kadar ziyaret edilebilecek.

 

Kaynak: Ntv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir