Cumhuriyetin 100. Yılında Maltepe Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü 3. Sınıf öğrencilerinin, 2023-24 öğrenim yılı güz döneminde Tasarım Stüdyosu V-VI dersi kapsamında tasarladıkları projelerin sergileneceği “Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadıköy Şehremaneti Binasının Düşündürdükleri: İç Mimarlık Öğrenci Çalışmaları Sergisi” 28 Haziran 2024 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

 

Cumhuriyetin 100. Yılında Maltepe Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü 3. Sınıf öğrencileri, 2023-24 öğrenim yılı güz döneminde Tasarım Stüdyosu V-VI dersi kapsamında Kadıköy Şehremaneti Binası’nı, günümüz koşullarında geçmişin izlerini dikkate alarak tasarladılar.

 

Günümüzde TESAK Kütüphanesi olarak kullanılan bina Mimar Yervant Terziyan tarafından tasarlanmış ve 1914 yılında kullanıma açılmıştı. I. Ulusal Mimarlık Dönemi mimarlığının biçim, bezeme, tasarım ve teknolojik özelliklerini taşıyan bina şehremaneti, yani belediye binası olarak kullanılmıştı. 1919’da binanın balkonundan Halide Edip Adıvar, Münevver Saime Hanım ile Hüseyin Suat Bey, Ahmet Kemal Bey, Fahrettin Hayri Bey, konuşmalar yapıp şiir okumuşlar ve Yunan ordusunun İzmir’i işgalini protesto etmişlerdir (Atılgan, 2019). Bu anlamlı yapı içerisinde Cumhuriyetimizin kuruluş dönemine ilişkin özellikleri içeren kafe, mağaza, atölye ve sergileme (döneme ilişkin giyim, kitap, döneme ait teknoloji ürünü, cam-porselen eşya, mobilya, oyuncak, döneme ait fotoğraf, karikatür, pul vb ürünler) mekânları tasarlanmıştır.

Proje Yürütücülüğünü Prof. S. Selhan Yalçın Usal (koordinatör), Doç. Dr. Sibel Demirarslan, Dr. Öğr. Üyesi Canan Erselçuk, Dr. Öğr. Üyesi Yağmur Kocabıyık’ın ve yardımcılığının Arş. Gör. Dilara Özçakır’ın yaptığı Tasarım Stüdyosu sergisi Maltepe Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 2. kat stüdyo koridorunda 28 Haziran 2024 tarihine kadar görülebilir. Sanal ortamda da eserlerin bir bölümü link üzerinden izlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir