Taş Devri 2.0 serimizin bir parçası olarak Steve Webb , yapılı çevrenin düşük karbonlu geçmişini hatırlaması ve çevresel ayak izini etkili bir şekilde ele almak istiyorsa taşı yapısal bir malzeme olarak benimsemesi gerektiğini yazıyor .


Geriye dönüp baktığımızda taşı göz ardı etmek kaçırılmış büyük bir fırsat gibi görünecek. Etrafımız hazır ve yaşanabilir inşaat malzemeleri dağlarıyla çevriliyken neden yüksek karbonlu fosil yakıtlı inşaat alışkanlığımızı sürdürdük?

İnşaatın karbon etkisini azaltmamız gerektiğini ve bunu yapabilmek için fosil yakıtlardan vazgeçmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bunun nasıl başarılabileceğine dair tartışma geniş ve kafa karıştırıcıdır ve pek çok kazanılmış çıkarı da beraberinde getirmektedir. Ancak tuğla, beton ve çeliğin etkisini azaltmak için hiçbir şey yapmadan nükleer ve yenilenebilir enerji santralleri inşa etmek, sızıntı yapan bir tekneye sahip olmak ve sızıntıyı kapatmak yerine daha büyük bir pompa satın almak gibidir.

 

 

Fosil yakıt çağı, binlerce yıllık inşaat tarihinde 200 yıllık kısa bir dönemdir. Bugün tek bir binayı inşa etmek için kullandığımız enerji, daha önceki dönemlerle karşılaştırıldığında fazlasıyla abartılıyor. Fosil yakıta o kadar batmış durumdayız ki, kullandığımız inşaat malzemelerinin çoğunun yalnızca çok yüksek enerjili ve dolayısıyla karbon yoğun olmakla kalmayıp, aynı zamanda çoğunlukla kömürden (yanlış olduğunu düşündüğümüz kirli, kirletici bir yakıt) dayalı olduğu gerçeğini tamamen göremiyoruz. düşüş.

 

Son zamanlardaki alışkanlıklarımızı tersine çevirmek için, düşük karbonlu geçmişimizden ders almalı ama ona geri dönmemeliyiz. Fosil yakıtların yokluğunda, fosil yakıt öncesi dönemden günümüze kadar inşaat teknolojisinin nasıl gelişebileceğini hayal edebiliyor muyuz?

 

 

Taş, çelikten 15 kat daha az karbon yoğunluğuna sahip olabilir

Taş, bu düşük karbonlu çağdan geliyor ancak kaplama ve dekorasyon dışında inşaat sektörü tarafından büyük ölçüde unutuldu. Temel özellikleri endüstriyel malzemelerle kıyaslandığında malzeme geri dönüş için iyi bir konumda.

Taş yanmaz, inanılmaz derecede dayanıklıdır ve tükenmez olacak kadar bol miktarda bulunur. Pek çok taşın milimetre kare başına 200 Newton kadar yüksek basınç dayanımı vardır, beton ise tipik olarak milimetre kare başına 40 Newton’luk bir dayanıma sahiptir. Beton kurudukça büzüldüğü ve aktığı için granitler betonun sertliğinin neredeyse iki katı olabilir.

Belki de mevcut bağlamımızda en önemlisi, taşın kilogram başına karbonu betondan yaklaşık 2,5 kat daha azdır. Taş, üstün mukavemetiyle birleştiğinde çelikten 15 kat, betondan ise 10 kat daha az karbon yoğunluğuna sahip olabilir. Belki de şaşırtıcı bir şekilde, taşta keresteden bile daha az karbon bulunur; bu da başlı başına oldukça tartışmalı bir durum olan tecriti göz ardı ettiğinizde.

Ancak karbon tek çevresel etki değildir. Peki ya taş ocakçılığı diye sorduğunuzu duydum? Taşocakçılığı etkili olsa da, düşük güç seviyeleriyle elektriklendirilebilir, çevreyi kirletmez ve yalnızca atıl atık oluşturabilir. Taş ocakları doğa koruma alanı olarak bırakılabilir veya atıklarla doldurulabilir. Ve her şey söylenip yapıldığında, mevcut tüm inşaat malzemeleri zaten taşocaklarından çıkarılıyor.

Taşın dahili nitelikleri binlerce yıldır aynı kalsa da, geçmişte sıkıştırma yapılarında taş kullanılmıştı, ancak tonozlar ve uçan payandalar çok pratik veya yerden tasarruflu değildi.

21. yüzyıl için taşı tüm güzelliklerini yakalayarak güncel hale getirmemiz ve onu modern yapılar için kullanışlı hale getirmemiz gerekiyor. Taşı gotik geçmişinden kurtarmanın mantıklı bir yolu, betonun güçlendirildiği gibi onu da güçlendirmektir.

Taş kolayca delinebilir ve çelik çubuklarla kirişlere dönüştürülebilir. Çubuklar, taşları bir arada tutan krikolar kullanılarak gerilebilir. Taş kirişler ve döşemeler çelik ve betona benzer boyutlarda olabilir ve benzer açıklıklara ulaşabilir.

 

Bu, Stone Masonry Company ve mimarlık stüdyosu Groupwork ile işbirliği içinde Building Center’ın Yeni Taş Devri sergisi için yapılan prototip taş kirişimiz de dahil olmak üzere üzerinde çalıştığımız şey . Kiriş 12 metreye yayıldı ve tam bir ofis tasarım yükünü taşıyacak şekilde tasarlandı.Kirişler 400 milimetre derinliğinde ve levhalar 75 milimetredir. Sistem bir saatlik yangın performansına ulaşabiliyor ve ünite prefabrik hale getirilip yerine vinçle yerleştirilebiliyor. Bu şekilde her türlü kiriş veya çerçeve yapılabilir. Bir başka örnek, 2022’de Kraliyet Akademisi Yaz Sergisinde sergilenen, Portland taşı ve geri dönüştürülmüş granit kaplamayla 5,5 metrelik bir konsol kirişin oluşturulduğu sakinlik taş kirişidir.

 

 

Mimari dil yerel koşulları yansıtmalıdır

Çelikten veya betondan taşa geçiş için gereken sermaye yatırımı çok azdır. İngiltere’de bol miktarda taşımız var. Stone Masonry Company gibi kiriş fabrikaları çok az tesis ve yatırım gerektirir ve siparişe göre kiriş ve döşeme sağlayan taş ocaklarının yanında kurulabilir.

Taş mantıklıdır ancak sihirli bir değnek değildir ve tek başına düşünülmemelidir. Mimar Carles Oliver’a göre taşa dönüş, mimari dilin yerel koşulları yansıtması gerektiği fikrini yansıtıyor. Britanya’da, Birleşik Krallık için doğal bir mimari dil yaratıp yaratmadığını sormadan, ana akım malzemelere düşük karbonlu bir alternatif olarak ithal masif keresteyi yavaş yavaş benimsiyoruz. Bizim için dil ne olurdu?

Birleşik Krallık’ta yerel kereste kaynakları sınırlıdır ancak bir miktar taş da bulunmaktadır. Ahşap kirişler ve taşın hibrit kombinasyonlarını inceliyoruz. Nagan Johnson’la Primrose Hill’de üzerinde çalıştığımız özel ev bu fikrin ilk testlerinden biriydi. Ahşap kirişler ve ince taş levhalarla birlikte ardgermeli taş kirişlere sahiptir. Ne tam olarak ahşap, ne tam olarak taş, ne tam olarak kuzeyde ne tam olarak güneyde olan bu sistem, masif keresteden daha az yanıcıdır ve Britanya’nın pek de sıcak olmayan yazlarında mekanları soğutmak için hemen hemen yeterli termal kütle sağlar.

Bu sistemde uzun açıklıklar ardgermeli taş kirişler ile elde edilmiş, aradaki döşemeler ise hibrit ahşap ve taş kompozitlerle oluşturulmuştur. Burada taş zeminin üstünde baskı etkisi yaratırken ahşap da altındaki gerilimi alıyor.

Mütevazı bir ilk adım olmasına rağmen, bu sistemin hem konut hem de ticari kullanımlar için geniş uygulanabilirliği vardır. Hibrit zamanlayıcılara ve taş zeminlere sahip yüksek katlı, güçlendirilmiş taş çerçeveler hayal edin. Yalnızca düşük karbon değil, aynı zamanda zarif, açıkta kalan doğal malzeme paleti.

 

 

Tasarımcıların çok daha içsel bir farkındalık geliştirmesi gerekiyor

Hükümet, araştırma, yapısal taş Eurocode ve inşaat düzenlemeleri ve taş tedarik standartları şeklinde kodlama için sübvansiyonlar sağlayarak öncülük edebilir.

 

Özel sektörün de oynayacağı bir rol var ama aynı zamanda ticari bir fırsat da var. Yatırımcılar arasında gömülü karbon meselesinin farkındalığı arttıkça ve dolayısıyla fon sağlayıcılar etik yatırımlar arayışına girdikçe ve karbon vergisi yüksek enerji alternatiflerinin maliyetini artırmaya başladıkça, şirketlerin taş veya taş kullanarak ürün ve hizmetler geliştirmesi için büyük bir fırsat ortaya çıkıyor. kereste melezleri.

Tasarımcıların, yüksek karbonlu yapı malzemelerindeki enerji konusunda çok daha içsel bir farkındalık geliştirmeleri ve daha düşük karbonlu bir palet lehine bunları daha az kullanmaya zorlamaları gerekiyor. Eğer bunlar gerçekleşirse, binaların aşırı derecede düşük karbonlu olduğu ve hatta karbonun negatif olduğu ve bir kez daha iyilik için bir güç olduğuna inanırsak, bu noktaya gelebiliriz.

Steve Webb, Andy Yates ile birlikte 2005 yılında kurduğu Webb Yates’in yapı mühendisi ve kurucu ortağıdır. Webb, taş gibi geleneksel olmayan malzemeler ve bunların düşük karbonlu ve çevre dostu yapılar oluşturmak için nasıl kullanılabileceği konusunda uzmanlaşmıştır. . 

 

Webb Yates’in yapı mühendisi olarak görev yaptığı 15 Clerkenwell Close’un fotoğrafı Timothy Soar’a aittir .


İllüstrasyon: Risa Sano

Taş Devri 2.0

Bu makale, taşın uygulanabilir, düşük karbonlu, modern bir yapı malzemesi olma potansiyelini araştıran Dezeen’in Taş Devri 2.0 serisinin bir parçasıdır.

 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir