Iwona Buczkowska, 2024 Mimarlıkta Kadınlar için Jane Drew Ödülü'nü kazandı - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Iwona Buczkowska, 2024 Mimarlıkta Kadınlar için Jane Drew Ödülü’nü kazandı
Share 9 Şubat 2024

Polonyalı-Fransız mimar Iwona Buczkowska, tasarım çalışmalarıyla mimaride kadınların profilini yükselttiği için 2024 Jane Drew Ödülü’nü kazandı .

Buczkowska , 1980 yılında kurduğu Atelier Iwona Buczkowska’nın yöneticisidir .

 

Stüdyosunun bir parçası olarak Fransa’da , aralarında ülkenin en büyük ahşap konut kompleksi olan Cité Pierre Sémard’ın da bulunduğu birçok kamu binası ve sosyal konut projesini tamamladı .

Yukarıda: Iwona Buczkowska 2024 Jane Drew Ödülü’nü kazandı. Patricia Stroud’un fotoğrafı. Üstteki resim: Buczkowska’ya (solda) W Awards 2024’ün bir diğer kazananı Angela Davis (sağda) eşlik ediyor

Yıllık Jane Drew Ödülü , The Architectural Review ve Architects’ Journal tarafından meslekteki kadınların ve ikili cinsiyete sahip olmayan kişilerin profilini yükseltmek için kurulan, eski adıyla Mimarlıkta Kadınlar olan W Ödüllerinin bir parçasını oluşturuyor.

Ödülün önceki kazananları arasında mimarlar Kate Macintosh , Yasmeen Lari ve Zaha Hadid yer alıyordu .

The Architectural Review editörü Manon Mollard, Buczkowska’nın bu yılki ödüle “ahşap inşaatın öncüsü ve iyi konut hakkının ateşli savunucusu” olması nedeniyle seçildiğini söyledi.

Mollard, “Standardizasyonu reddederek, samimi ve parlak bir şekilde aydınlatılmış evler yaratmak için yayları ve eğik düzlemleri tercih ediyor ve bizi mimarinin sosyal ekolojiye katkısını düşünmeye teşvik ediyor” dedi.”Buczkowska’nın binalarının korunması ve fikirlerinin kutlanması gerekiyor.”W Ödüllerinin bir kısmını da bu yıl siyasi aktivist, filozof ve yazar Angela Davis’e verilen Ada Louise Huxtable Ödülü oluşturuyor.

Adını mimarlık eleştirmeni Ada Louise Huxtable’dan alan ödül, mimariye komşu alanlardan katkıda bulunan kişilere veriliyor.

 

 

 

Davis, sivil haklar aktivizmindeki çalışmalarıyla tanındı. Fotoğraf: Oregon Eyalet Üniversitesi

The Architectural Review’a göre Davis, hapishane sistemini ortadan kaldırma çabalarının yanı sıra sivil haklar aktivizmine olan bağlılığı nedeniyle seçildi.

 

 

 

Editör yardımcısı Eleanor Beaumont, “Angela Davis’in aktivizmi ve liderliği, mimarlıkla her zaman olduğu kadar alakalı ve alakalı” dedi.”Çalışmaları mimarinin bir şiddet aracı olarak suç ortaklığını vurguluyor ve mimarları mekansal adaleti savunmaya teşvik ediyor” diye devam etti. “Davis, dünyanın dört bir yanındaki mimarlara örnek oluşturarak iktidara gerçeği söylemeye devam ediyor.”Önceki kazananlar arasında Ganalı-İskoç eğitimci ve yazar Lesley Lokko ve İngiliz heykeltıraş Rachel Whiteread de yer alıyor.

2023 yılında Jane Drew Ödülü, SANAA’dan Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi mimar Kazuyo Sejima’ya verilirken , Kanadalı mimar, eleştirmen ve hayırsever Phyllis Lambert ise Ada Louis Huxtable Ödülü’nü aldı .

Buczkowska, 2021’de Dezeen’in bilmeniz gereken yirmi iki kadın mimar ve tasarımcıdan oluşan listesinde yer aldı . 2022 Jane Drew Ödülü’nün sahibi Farshid Moussavi tarafından aday gösterildi .

Buczkowska, 14 Mart 2024’te Londra’da yapılması planlanan W Programı Bahar Dersinde hayatı ve çalışmaları hakkında konuşacak.

 

Kaynak: Archpaper


Yorum yazmak için


  Sivas’ın Divriği ilçesine uzaklığı 15 kilometre olan Cürek köyü yakınında bulunan Cürek şehri, sessizliği ve yalnızlığıyla görenlerin dikkatini çekiyor.

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org