Depo Boijmans Van Beuningen Müzesi - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Depo Boijmans Van Beuningen Müzesi
Share 12 Şubat 2024

Rotterdam’ın Museumpark’ında bulunan Depot Boijmans Van Beuningen  Müzesi , müze ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunuyor: 151.000 parçadan oluşan koleksiyonun tamamının halka sunulduğu sağlam bir makine dairesi.

Depoda çok sayıda depolama ve bakım odasının yanı sıra bir kafeterya ve 35 metre yüksekliğinde ödüllü bir çatı ormanı da bulunuyor.

© Ossip van Duivenbode

Tasarım Konsepti

39,5 metre yüksekliğinde yuvarlak bir yapı olan depo, çanak şeklindeki şekli nedeniyle mütevazı bir ayak izine sahip. Bu tasarım, Müze parkına giden mevcut görüşlerin ve yolların zemin seviyesinde engelsiz kalmasını garanti ederek yer altı su tamponları üzerindeki etkiyi azaltırken, bir kafenin de bulunduğu geniş bir çatı kamusal alanı, Rotterdam’ın ilham verici manzaralarına erişim sağlıyor.

Yansıtıcı  cephesi,  onu çevreleyen her şeyin süsünü taşıyor: Geçen insanlar, Museumpark’ın yeşil alanları, bulutlar ve Rotterdam’ın dinamik şehir silueti. Bina 15.000 m2 büyüklüğünde olmasına rağmen bu yansıma sayesinde zaten tamamen çevresiyle bütünleşmiştir. Park ve diğer yapılarla güçlü bağlar kurarken çevresini canlandırıyor.

© Ossip van Duivenbode

 

Eserler, seyahat veya döneme göre değil, iklim gereksinimlerine göre depoda saklanacak ve sergilenecek. Her saklama bölmesi iklim kontrollüdür ve   sanatı yaratmak için kullanılan  malzemelere göre beş iklim bölgesine ayrılmıştır: metal , plastik, organik/inorganik ve fotoğraf.

Çapraz merdivenler ve müze küratörleri tarafından seçilen eserlerin sergilendiği asma cam vitrinlerin bulunduğu atriyum   , binanın odak noktasıdır. Bu atriyum, ziyaretçileri sergi salonlarına ve küratörlerin atölyelerine bağlayacak, onlara benzersiz bir perde arkası deneyimi sunacak ve dünyaca ünlü bir müzenin sanat koleksiyonunu nasıl sürdürdüğünü ve ilgilendiğini anlama fırsatı sunacak.

Sanat eserleri, zemin kattaki lobiden başlayarak çatı katındaki restoran da dahil olmak üzere tüm bina boyunca sergilenmektedir   . Zemin kattan hızlı bir asansörle erişilebilen ve birkaç metre yüksekliğe sahip 75 adet çok gövdeli huş ağacıyla dolu bu restoranın dışında, 35 metre yüksekliğindeki bir çatı ormanı, halka açık ek bir çekim alanı sağlayacak. Çatı katı, konuklara Rotterdam’ın nefes kesen manzarasını sunmaktadır.

Proje Bilgisi:

Mimarlar :  MVRDV
Yıl : 2021
Fotoğraflar : Ossip van Duivenbode , Aad Hoogendoorn
Üreticiler : FritsJurgens, Jansen, Zinco
Peyzaj Mimarı:  MTD Landschap Architecten
Bina Fiziği:  Peutz IMd Raadgevend Ingenieurs
Sorumlu
Müdür:  Winy Maas
Ortak : Fokke Moerel
Proje Ekibi:  Sanne van der Burgh, Arjen Ketting, Fedor Bron, Gerard Heerink, Elien Deceuninck, Jason Slabbynck, Rico van de Gevel, Marjolein Marijnissen, Remco de Haan
Yarışma Takımı:  Jacob Van Rijs, Sanne van der Burgh, Marta Pozo, Gerard Heerink, Elien Deceuninck, Saimon Gomez Idiakez, Jose Ignacio Velasco Martin, Jason Slabbynck, Mariya Gyaurova, Lukasz Brzozowski
Strateji ve Geliştirme:  Jan Knikker, Irene
Görselleştirmeyi Başlat: Antonio Luca Coco, Matteo Artico, Carlo Cattó
Restoran Tasarımcısı:  Beton
Sanatı İşbirlikleri:  John Körmeling (lobi) ), Marieke van Diemen (atrium), Pipilotti Rist (dış ışık gösterisi)
Cephe Danışmanı:  Abt
Kurulumlar : RHDHV
Maliyet Mühendisliği  : BBN
Ana Yüklenici: BAM Bouw en Techniek
Şehir :  Rotterdam
Ülke :  Hollanda
Kaynak: www.arch2o.com

Yorum yazmak için


  Sivas’ın Divriği ilçesine uzaklığı 15 kilometre olan Cürek köyü yakınında bulunan Cürek şehri, sessizliği ve yalnızlığıyla görenlerin dikkatini çekiyor.

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org