ARCHIPELAGIC VOID: Yıldız Şeklinde Serpantin Pavyon - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ARCHIPELAGIC VOID: Yıldız Şeklinde Serpantin Pavyon
Share 5 Şubat 2024

Minsuk Cho, yıldız şeklindeki 2024 Serpantin Köşkü’nü ortaya çıkardı

 

Yazar: Tom Ravenscroft

Mass Studies’in kurucusu Minsuk Cho’nun bu yılki Serpentine Pavilion’un tasarımcısı olduğu açıklandı ve tasarımının ilk görselleri ortaya çıktı.

 

 

 

 

Archipelagic Void adlı pavyon, Haziran 2024’te Londra’daki Kensington Bahçeleri’nde açılacak ve Seul merkezli Koreli mimar Cho’nun Birleşik Krallık’taki ilk binası olacak.

  1. pavyon, merkezi, dairesel bir boşluğun etrafında yıldız şeklinde düzenlenmiş “adalar” olarak tanımlanan beş yapıdan oluşacak. Tarihi Kore evlerinin merkezinde bulunan madang adı verilen küçük avlular tarafından bilgilendirildi.

 

 

 

 

Minsuk Cho bu yılki Serpentine Pavyonu’nu tasarlayacak

 

 

 

 

Kore stüdyosu Mass Studies’i yöneten Cho’ya göre, binanın tasarımı, sitenin tarihi ve sitede inşa edilen önceki 22 pavyonun araştırılmasıyla bilgilendirildi.

 

 

 

Cho, “Büyük mimarlar ve sanatçılardan oluşan bir kadrodan, çimlerin merkezinde 20’den fazla yinelemeyi araştırmış olan Serpentine sitesine nelerin ortaya çıkarılabileceğini ve eklenebileceğini sorarak başladık” dedi.

“Bu yeni bölüme farklı bir şekilde yaklaşmak için, onu bir açık çek olarak görmek yerine, merkezi bir boşluk olarak keşfederken mevcut birçok çevresel unsuru göz önünde bulundurma zorluğunu benimsedik.”

 

 

 

“Aynı zamanda Yılanlı Köşk’ün tarihini de ele almaya başlıyor” diye ekledi. “Merkezi bir boşluk olarak tersine çevirerek, mimari odağımızı geçmişin inşa edilmiş merkezinden uzaklaştırarak yeni olasılıkları ve anlatıları kolaylaştırıyoruz.”

 

 

 

 

 

Pavyon, Cho’nun İngiltere’deki ilk binası olacak. Fotoğrafı çeken Mok Jungwook

 

 

 

 

 

Boşluğun etrafına dizilmiş beş yapının her biri ayrı bir işleve sahip olacak şekilde tasarlanacaktır. Yılanlı Galeri binasına doğrudan bakan yapı, giriş olarak tasarlanacaktır.

Bunun yanında Oditoryum bir toplanma alanı görevi görecek, küçük bir Kütüphane ve Çay Evi olacak, Oyun Kulesi adı verilen en büyük yapı ise ağlı duvarlara sahip olacak.

 

 

Cho, uluslararası alanda en çok 2014 Venedik Mimarlık Bienali’nde Altın Aslan ödüllü Kore pavyonunun eş küratörü olarak tanınıyor.

 

Mass Studies tarafından tasarlanan diğer projeler arasında Şangay Expo 2010’daki Kore Cumhuriyeti Pavyonu ve Songwon Sanat Merkezi yer alıyor.

 

 

 

 

Cho’nun pavyonu, Lübnanlı mimar Lina Ghotmeh’in geçen yılki dairesel ahşap pavyonunu ve 2022’de sanatçı Theaster Gates’in Kara Şapeli’ni takip ediyor.

Prestijli komisyon, merhum Zaha Hadid’in ilk pavyonu tasarladığı 2000 yılından beri faaliyet gösteriyor. O zamandan beri, pavyonlar Frida Escobedo, Bjarke Ingels ve Sou Fujimoto gibi mimarlar tarafından inşa edildi.

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


  Sivas’ın Divriği ilçesine uzaklığı 15 kilometre olan Cürek köyü yakınında bulunan Cürek şehri, sessizliği ve yalnızlığıyla görenlerin dikkatini çekiyor.

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org