Tasarım: Paz Mimarlık

AEME, Guatemala’da iyi tasarlanmış bir yerleşim planına sahip bir binadır. Kat planı, öncelikle ticari ve yemek amaçlı kullanımlar için tasarlanmış açık bir plandır. İkinci kat ticari ve ofis alanı sunarken , diğer üç kat yalnızca ofislere ayrılmıştır. Kentsel olanaklar için iki kat yükseklikte bir zemin kat sokağa açılıyor ve çevre kusursuz bir etkileşim yaşıyor.

© Cristobal Palma / Estudio Palma

 

Binanın beşinci katında kiralık bir ünite ve dört park yeri bulunmaktadır. Binanın tasarımı, bina genelinde bol miktarda doğal ışık sağlayan, odak noktası görevi gören merkezi bir lobi etrafında yoğunlaşıyor. Atriyumda iki panoramik asansör bulunmaktadır ve çelik ve beyaz mermerle harmanlanmış el sanatları alanları , mekana sanatsal bir dokunuş katmaktadır.

© Cristobal Palma / Estudio Palma

Binanın mimari tasarımıyla doğrudan ilgili projelerde işbirliği yapmak üzere çağdaş sanatçılardan oluşan bir seçkiye başvuruldu. Bu işbirliklerine katılan sanatçılar arasında Luis Gonzalez Palma, Andrea Monroy Palacios, Angel Poyon, Alejandro Paz, Gabriel Rodriguez ve Dario Escobar yer alıyor.

AEME Binası Konsepti

© Cristobal Palma / Estudio Palma

 

 

AEME Binasının zaman gelişiminin temel kavramlarını içermesi amaçlanmaktadır. Geometrik tasarımının hassasiyetini, çeşitli konumlarda dinamik olarak dönen nesnelerin (mullion) varlığıyla birleştirerek yukarı doğru bir döngü oluşturur. Zaman katı ve katı olabilse de, düz ama tutarlı bir daire ve kesin geometri kullanarak ön plana ince bir düzensizlik getirmeyi amaçlıyoruz.

© Cristobal Palma / Estudio Palma

 

AEME Binası renk seçeneği olarak neredeyse griyi benimsiyor ve nötr ve sürdürülebilir kalmayı hedefliyor . Bu renk, yüzüne enerji getiren ahşap bir lamba gibi yumuşak unsurları vurguluyor. Şeffaflığa ve doğal ışık kullanımına öncelik veren bina, mekanda enerji verici bir güç olarak ışığın rolünü vurgulamayı amaçlıyor.Proje Bilgisi:Mimarlar: Paz Arquitectura
Alan: 10702 m²
Yıl: 2021
Fotoğraflar: Cristobal Palma / Estudio Palma
Üreticiler: Parklex Prodema, Aluver, Coverlam, Hunter Douglas, Neocrete, Tecto
Mimari Tasarım: Paz Arquitectura
A Baş Mimarlar: Alejandro Paz
Yapısal Tasarım: Sismoconsult – Dr Hector Monzón Despang
Geliştirme ve Proje Yönetimi: URBOP
Elektrik Tasarımı: Instelectra
Özel Tesisatların Tasarımı ve Koordinasyonu: CYGNUM
Hidrolik Tasarım: Hidromaq/Plotecnia
Aydınlatma Tasarımı: LUCE – MA Aydınlatma Tasarımı Arq. Eli Porres
Peyzaj Tasarımı: ENVERDECE – Giulliana Gobbato
Şehir: Ciudad de Guatemala
Ülke: Guatemala

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir