Paola Antonelli "Görevimiz sonsuza dek yaşamak değil" diyor - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Paola Antonelli “Görevimiz sonsuza dek yaşamak değil” diyor
Share 7 Aralık 2023

Söyleşiyi yapan: Cajsa Carlson 

MoMA küratörü Paola Antonelli, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak insanların neslinin tükeneceğine inanıyor ancak bu röportajda Dezeen’e tasarımcıların bu düşüşü yavaşlatmaya nasıl yardımcı olabileceği konusunda “çok olumlu” olduğunu söylüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modern Sanat Müzesi küratörü, Design Acil Durum (Alice Rawsthorn ile birlikte yazılmıştır) dahil olmak üzere birçok kitabın yazarıdır ve tasarımın ciddi küresel sorunlar karşısında daha iyi bir gelecek inşa etmeye nasıl yardımcı olabileceğini araştıran aynı isimli Instagram hesabını yönetmektedir. .

 

 

 

 

 

 

 

Küratörlüğünü yaptığı sergiler arasında son 30 yılın, gezegenle parçalanmış ilişkimizi araştıran mimari ve tasarım projelerini sergileyen Kırık Doğa: Tasarım İnsanın Hayatta Kalmasını Sağlıyor’dur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antonelli’ye göre bu konulara odaklanmanın hayati önemi açıktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dezeen’e “Birinin nabzı ve beyni olduğunda, iklimdeki acil durumun farkında olamaz ve endişe duymadan ve mümkün olan ne varsa onu yapmaya yönelmemelidir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Tasarım, gerçekleşmesi gereken her türlü değişim için bir güçtür”

 

 

 

 

 

 

 

 

Antonelli, tasarımın iklim değişikliğiyle ilgili sorunları çözmeye veya hafifletmeye yönelik küresel çabalarda öncü bir rol oynamak için iyi bir konumda olduğuna inanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Tasarım, gerçekleşmesi gereken her türlü değişim için bir güçtür” dedi. “Bu, insanların davranışlarını değiştirmek, sorunları yeniden ele almak, ürünleri ihtiyaçlara daha uygun hale getirecek şekilde değiştirmek için bir propaganda gücüdür.”

 

 

 

 

 

 

 

 

“Farklı dokunaçlara sahip olan ve yaşamımızı oluşturan ekosistemlerde birden fazla noktadaki baskılara dokunabilen bir ahtapot gibidir.”

 

 

 

 

 

 

 

Yaşam Döngüleri: Çağdaş Tasarımın Malzemeleri Paola Antonelli’nin son sergisi

 

 

 

 

 

 

 

 

“İklim acil durumu söz konusu olduğunda tasarım birçok farklı rol üstlenebilir” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

“Tasarımın tek başına dünyayı değiştirebileceğini veya kurtarabileceğini düşünmüyorum – bu her zaman bir ütopyadır ve gerçekçi değildir – ancak bunun herhangi bir ekip çalışmasının temel bir parçası olduğunu ve tüm çabaların aynı doğrultuda ekip çalışması olması gerektiğini düşünüyorum. Bu nokta statükoyu değiştirecek.”

 

 

 

 

 

 

 

Tasarımcıların iklim acil durumunu yavaşlatmaya yönelik çalışabilmelerinin bir yolu, gezegenin kirlenmesine katkıda bulunan malzemeleri kullanmak yerine ileri dönüşüme , yeniden kullanıma ve yeni malzemeler yerine atıkların kullanılmasına odaklanan ürünler yaratmaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MoMA sergisi tasarımın ekosistem üzerindeki etkisini araştırıyor

 

 

 

 

 

 

Bu, Antonelli’nin MoMA’daki son sergisi Life Cycles: The Materials of Contemporary Design’ın temasıdır ; bu sergi “tasarımın yenileyici gücünü” keşfederek tasarımın nasıl zarif ve yenilikçi olabileceğini ve aynı zamanda ekosisteme saygı duyabileceğini inceler.

 

 

 

 

 

 

Sergilenen parçalar arasında, yadigarı mısır türlerinin kabuklarından bir kakma malzemesi yaratan Meksikalı tasarımcı Fernando Laposse’nin ve Gana’da mantar miselyumu ve hindistancevizinden yapı ürünleri üreten bir şirketi olan tasarımcı Mae-Ling Lokko’nun çalışmaları yer alıyor. kabuklar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fernando Laposse miras mısır türleriyle çalışıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antonelli, “[Lokko’nun çalışması] tarımsal atıklarla ilgili, ancak bulunduğu yere göre çok yerelleştirilmiş ve birçok tasarımcının bu şekilde davrandığını görüyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu boşuna, tasarımcıların, bu felaketlerin daha sık yaşanacağı bir geleceğe hazırlanmaya yardımcı olmak için, yerel çevrelerindeki insanların geçmişte feci doğa olaylarıyla nasıl başa çıktıklarını incelemeleri gerektiğine inanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antonelli, “Bir felaketle karşı karşıya kaldığınızda, bu genellikle yakınınızda meydana gelen bir felakettir, dolayısıyla yakınınızda işlerin nasıl yapıldığına dair çok şey öğrenebilirsiniz,” diye açıkladı Antonelli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Su baskını yüzyıllardır yaşanıyor ve şimdi daha sık olabilir, ancak dünyadaki şehirler ve bölgeler gerçekten uzun süredir bunlarla uğraşıyor” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Dolayısıyla, yeniden öğrenilmesi veya derinleştirilmesi gereken bazı yapıları halihazırda mevcut olabilir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antonelli, tasarımcıların ve mimarların giderek daha fazla “yerel olanı incelemesiyle” bunun halihazırda devam ettiğine inanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Bu pek çok farklı düzeyde oluyor” dedi. “Yerlilerin ve İlk Halkların araziye, saygıya, arazi kullanımına veya araziyi kullanmamaya yaklaşımını gerçekten anlamaya çalışan mimarlar ve peyzaj tasarımcıları var.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Küresel teknolojik çabalar önemlidir, ancak yerel gerçekliklere bu kadar dikkat edilmediği takdirde bunlar basitleştirilecek veya en azından birçok önemli hususu gözden kaçıracaktır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coronavirüs salgını “bize gökyüzünün ne kadar temiz olabileceğine dair bir fikir verdi”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kendisi, koronavirüs pandemisinin aynı zamanda işlerin ne kadar hızlı değişebileceğinin ve iklimi ve iklimin nasıl davrandığını etkileyebileceğimizin altını çizdiğini savunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Pandemi her şeyi durdurdu ve bize gökyüzünün ne kadar temiz olabileceğine dair bir fikir verdi; yani, bunu hızla unuttuk ama yine de, hepimiz durursak gökyüzünün mavi olabileceği gerçeğinin sersemlemiş bir şekilde farkına vardığımız bir an vardı. Birkaç gün araba kullanıyorum” dedi Antonelli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MoMA’nın Yaşam Döngüleri sergisi tasarımın ekosistemle ilişkisine bakıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

Şu anda dünyanın büyük bir kısmı, ister iklim acil durumu ister insan kaynaklı diğer felaketler ve savaşlar nedeniyle kargaşa içindeyken, bu soruları ciddiye alma konusunda daha fazla isteklilik olduğunu düşünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Şu anda dünyada o kadar çok trajedi yaşanıyor ki, soluklanma yok, ancak bunun herkesi daha dikkatli bir tutuma getirdiğini hissediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Dolayısıyla iklim acil durumunun daha ciddiyetle ele alındığını düşünüyorum çünkü diğer krizlerin çoğunu da destekliyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

“Görevimiz gezegeni daha iyi bir durumda bırakmak”

 

 

 

 

 

 

 

 

Antonelli, insanların kendi yok oluşumuzdan çıkış yolunu tasarlayabileceklerini düşünmese de, tasarımın bu düşüşü yavaşlatmada önemli bir rol oynayabileceğine inanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Antonelli, “Düşüşün yavaşlaması çok çok olumlu; ben çok olumluyum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

” Kırık Doğa zamanında söylediğim gibi , neslimizin tükeneceğine inansam da, ne zaman olacağı konusunda biraz kontrolümüz var, nasıl olacağı konusunda ise oldukça fazla kontrolümüz var” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Diğer insanlara, diğer türlere ve gezegene karşı onurlu, sorumlu ve şefkatli olabileceğimiz konusunda iyimserim.”

 

 

 

 

 

 

 

 

“Ve bizim görevimiz bu. Bizim görevimiz sonsuza kadar yaşamak değil. Görevimiz gezegeni bulduğumuzdan daha iyi bir durumda ya da en azından mümkün olduğu kadar iyi durumda bırakmak.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Sergi fotoğrafları MoMA’nın izniyle alınmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. çok özlü bir söyleşi, bravo

    filiz ahsenli | 14 Aralık 2023


Yorum yazmak için


  Sivas’ın Divriği ilçesine uzaklığı 15 kilometre olan Cürek köyü yakınında bulunan Cürek şehri, sessizliği ve yalnızlığıyla görenlerin dikkatini çekiyor.

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org