Meksika'daki HMZ House, ev mimarisinde betonun heykelsi güzelliğini sergiliyor - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Meksika’daki HMZ House, ev mimarisinde betonun heykelsi güzelliğini sergiliyor
Share 8 Kasım 2023

Yazan Allie Shiell

Meksika’nın San Luis Potosi kentinde, la Loma Country Club’da yer alan Mimar Lucio Muniain’in HMZ Evi, betonun heykelsi güzelliğini ve bunun ev mimarisindeki uygulamasını sergileyen iki katlı bir evdir.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altı kişilik bir aile için tasarlanan binanın ana inşaat malzemesi, beton brüt efektli gömülü betondur. Kaba ahşap levhalardan oluşan bir kalıp kullanılarak oluşturulan organik dokular dış mekandan iç mekana taşınıyor. Bunu tamamlayan, demirbaşlar ve zeminler için koyu renkli tzalam ahşabı ve pencere çerçeveleri ve kütüphanenin döner merdivenleri için siyah çelik içeren ölçülü bir malzeme paleti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlar, heykelin ofisin ömrü boyunca her zaman önemli bir tema olduğunu belirtiyor. Ofis felsefesi, ünlü mimar Luis Barragan’dan öğrenilen kavramlarla daha da şekilleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Her ne kadar cesur renkler ve geometrilere sahip çalışmalarıyla tanınsa da, bu örnekte mimarlar Barragan’ın “kimsenin istemediği tüm mekanlara” gösterdiği ilgiye odaklanıyor; bu durumda, evi, aşağıdaki gibi odalardan oluşan bir çamaşırhane listesinden daha fazlası olarak düzenlemek anlamına geliyor. Banyo, yemek odası, oda, mutfak, yatak odası vb. Bu nedenle, burada, sadeden dramatike, karanlıktan aydınlığa kadar değişen, birbirine bağlı yollar ve atmosferler boyunca, mekanın keşfedilmesini teşvik edecek şekilde geleneksel yaşam düzenlemelerini aşan mekanlar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ev güneş ışığıyla dolu, ancak betonun gri tonu Meksika güneşini yumuşatıyor, bu da hesaplanmış açıklıklarla vurgulanan küçük doku değişiklikleriyle hafif bir sıcaklık sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana yatak odası, müşteriler emeklilik yaşına geldiğinde aynı seviyede erişime olanak tanıyan özel bir nişte yer almaktadır. Zeminin geri kalanı bir dizi havadar, birbirine bağlı alandan oluşuyor. Her alan golf sahasına bakmaktadır ve bir bağlantı hissi ve genişletilmiş alan yaratmak için tüm kat planını açmanın birden fazla yolu vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello


Yorum yazmak için


1964’ten beri BT Tower, Londra’nın Fitzrovia kentine ince gölgeler düşürüyor ; Berlin’deki Fernsehturm’a ya da Moskova’daki Ostankino Kulesi’ne benziyor. 

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org