Lynn Wyatt Meydanı, Houston'ın Tiyatro Bölgesi'nin yeni ön bahçesi oldu - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Lynn Wyatt Meydanı, Houston’ın Tiyatro Bölgesi’nin yeni ön bahçesi oldu
Share 27 Kasım 2023

Yazan Emily J. Hynds 

Houston şehir merkezindeki yeni Lynn Wyatt Meydanı, beton bir ısı adasından Houston’ın Tiyatro Bölgesi’nin yeni, yemyeşil ön bahçesine dönüştürüldü. Uluslararası tasarım kolektifi RIOS tarafından tasarlanan park, disiplinler arası tasarımın yaratıcılığının bir kanıtıdır: Şehir çapında hem daha fazla yeşil alan hem de sanat ve yaratıcı ifade için satış noktalarına olan ihtiyacı ele alan Lynn Wyatt Meydanı artık geçilecek bir yer değil, oyalanacak bir yer.

 

 

 

 

 

 

 

Geri dönüş yolları ve manzaralar, sitenin topografyasından yararlanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir parktan çok daha fazlası olan Lynn Wyatt, çeşitli programları son derece tasarlanmış şekillerde birleştirir. Kentsel koreografiden gevşek bir şekilde ilham alan park, kıvrımlı yürüyüş yollarına sahiptir, ancak özünde park, mimari müdahaleler yoluyla performansı teşvik eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HarrisonKornberg’deki mimarlarla yapılan işbirliği sayesinde, artık iki katlı bir restoran, aynı zamanda çimenli bir tepede bir amfitiyatro ve diğer esnek performans alanları var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaziyet planı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bölgeye aşina olan biri, tüm bu park alanının bir otoparkın üzerinde nasıl oturduğunu merak edebilir. RIOS, bu temel kısıtlamayı bir ilham kaynağı olarak gösteriyor. Meydan, 2 inçlik bir boşlukla ayrılmış 60 yıllık iki otoparkın üzerinde oturuyor. Ancak, önceden var olan bu koşul benimsendi: “Bunu tasarımımızın temeli haline getirdik,” dedi RIOS’ta stüdyo direktörü olan Peter Emerson. Yapısal olarak gerçekçi olmayan bir teklifle girmek istemedik.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meydanın her köşesine hem sokak seviyesinden rampalarla hem de aşağıdaki otoparktan dört duraklı bir asansörle erişilebilir. Rampalardan ikisi özellikle yılan gibi: Biri Texas Bulvarı’ndan yerel faunanın zikzak labirentinden yükseliyor, diğeri ise Smith Caddesi’nden çok seviyeli bir su çeşmesinden geçiyor. Sıradan dolaşım yolları olabilecek bu sürükleyici tedaviler, onları güzel ve erişilebilir kılıyor. Emerson, “Bu su özelliğini, tekerlekli sandalyedeyseniz, o suyun içinde gerçekten yakından yer alacak kadar yüksek olacak şekilde tasarladık. Ve aslında, muhtemelen ayakta durduğunuzdan çok daha havalı bir deneyim.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Park, Tiyatro Bölgesi’nin yoğunluğu arasında bir dinlenme görevi görüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RIOS, Lynn Wyatt Square’in yeni izleyicileri sahne sanatlarıyla tanıştırmasını ve şehir merkezinin sunduğu çeşitli olanakları bir araya getirmesini istiyor. Emerson, “İzleyicilerin çeşitlendirilmesi son derece önemlidir” diye devam etti, “ve izleyicilerin nerede yaşarlarsa yaşasınlar ve geçmişleri ne olursa olsun hoş karşılandıklarını hissetmeleri.” Amplifikasyon için elektrik sağlayan, her yere dağılmış takılabilir istasyonlar sayesinde performans meydanın hemen hemen her yerinde gerçekleşebilir. Çeşmede “bazen sahne” bile var: etrafını saran basamaklı su ile bir performansın gerçekleşebilmesi için boşaltılabilen bir platform. RIOS “Performansın ta kendisi insandır” sloganıyla tasarlanmıştır. İnsanlar yer oluşturma konusunda zorunludur ve bu nedenle meydanın selefinden farklı olarak davetkar ve rahat olması gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teksaslı bir peyzaj mimarlığı firması olan Asakura Robinson, çevredeki binaların ölçeğini hafifletmeye yardımcı olan dayanıklı yerli bitkileri ve büyük, olgun gölge ağaçlarını birleştirmek için RIOS ile birlikte çalıştı. Evapotranspirasyon, meydandaki ortam sıcaklığını düşürürken, çim ve gölgeli yürüyüş yolları parlamayı azaltacaktır. Ağaçların özel kök kutuları geleneksel anlamda kutular değildir; Ağaçların köklerinin birbirine karışmasına izin vererek, ağaçların daha uzun ve daha sağlıklı yaşamasını sağlayan mikorizal ağı desteklerler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğlenceli aydınlatma, hem mimariyi hem de yeni performans alanlarını zenginleştiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

Biri Smith’te, diğeri Teksas’ta olmak üzere iki manzara, parkın yollarını genişletiyor, benzersiz bakış açıları sağlıyor ve ziyaretçilere “sokakla farklı bir şekilde etkileşim kurma fırsatı” sunuyor, Emerson, “sokak seviyesinden bir tür işaret veya karşılama işareti” sağladığını açıkladı. Meydanı önemli bir sivil yer olarak işaret ediyorlar, insanları çağırıyorlar ve Alley Tiyatrosu gibi yakındaki çapalarla neredeyse somut bağlantı hatları sağlıyorlar. Dolaşım tasarımı için bir odak noktasıdırlar, yayaları ve umarım sonunda sanatçıları meydandan çekerler. Tüm proje, şehir parklarında pek görülmeyen yenilikçi yeni programlama ve teknolojik müdahalelerle eski bir ısı adasını gölgeli bir buluşma noktasına dönüştürdü.

 

 

 

 

 

 

 

Emily J. Hynds, Houston’da yaşayan bir yazar ve sanatçıdır.

 

 

 

 

Proje Özellikleri

 

 

 

 

  • Peyzaj Mimarı: RIOS Belediyesi 

    

  • Yönetici Peyzaj Mimarı: Asakura Robinson 

    

  • Mimar: RIOS Belediyesi 

    

  • Yürütücü Mimar: HarrisonKornberg · 

    

  • Yer: Houston 

    

  • Müşteri: Houston Birinci Şirketi 

    

  • Müteahhit: Manhattan İnşaat Şirketi
  •  

    

  • Yapı Mühendisi: Henderson Rogers’ın fotoğrafı. 

    

  • MEP Mühendisi: E&C Mühendislik 

    

  • İnşaat Mühendisi: Degrade Grubu 

    

  • Mobilya: QCP (QCP) 

    

  • Prekast merdivenler: Wausau 

    

  • Işık direkleri: Technilum, Selux 

    

  • Atık kapları: Peyzaj Formları 

    

  • Bisiklet rafları: Peyzaj Formları 

    

  • Su Özelliği: Akışkan 

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

Kaynak: Archpaper


Yorum yazmak için


Birleşik Krallık’ın “en sürdürülebilir” mahallesi Phoenix planlama onayı aldı Geliştirme şirketi Human Nature, Lewes’teki eski bir sanayi bölgesini , Birleşik Krallık’ın ahşaptan yapılmış en büyük bölgesi olacak 685 evlik sürdürülebilir bir mahalleye dönüştürmek için planlama onayı aldı .

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org